O znižovaní verejných výdavkov predseda KDH Pavol Hrušovský poznamenal, že pre vládnu koalíciu by nebolo dobré „škrtať tam, kde sme dávali istotu, že neoslabíme postavenie občanov“. Zmienil sa o študentoch, dôchodcoch a rodinných prídavkoch.
Spravodlivosť sociálnej politiky sa kresťanskí demokrati podľa neho pokúsia vniesť aj do zákona o štátnom rozpočte na rok 2003.
„Nechceme byť žiadnou prekážkou koalície na prijatie dobrého, ale zodpovedného štátneho rozpočtu,“ vyhlásil.
Hrušovský hovoril aj o Jánovi Čarnogurskom, ktorý „po dvanástich rokoch ozaj odchádza zo slovenskej politickej scény“. Zakladateľ a dlhoročný predseda KDH je podľa neho „taká kométa, ktorá občas preletí a keď zasvieti, na Slovensku sa obyčajne zobudia všetci“.
Na najbližšom sneme KDH (zrejme 5. apríla) sa bude Hrušovský znovu uchádzať o kreslo predsedu hnutia.
Najvyšší orgán hnutia medzi snemami sa tiež zaoberal prípravou na decembrové komunálne voľby.
Podpredseda pre samosprávu Pavol Minárik povedal, že KDH kandiduje vo veľkej väčšine miest a obcí. V 38 mestách má vlastného kandidáta na primátora, v 30 podporuje kandidátov iných strán.
Vytváranie „prapodivných“ koalícií sa podľa Minárika KDH „prakticky“ netýka, aj keď nie všade sa s pravicovými stranami dohodli na spoločnom postupe. „V 16 mestách sme nezískali podporu pre nášho kandidáta zvyčajne preto, že kandidujeme proti potenciálne najbližším spojencom z SDKÚ.“ Napríklad v Bratislave v súboji o primátorské kreslo podporujú SDKÚ, SMK a OKS Juraja Sterna a KDH, DS, ANO a SZS Andreja Ďurkovského. Aj keď si pravicoví kandidáti konkurujú, Minárik si myslí, že jeden z nich vyhrá. Spokojný bude, ak to bude Ďurkovský. (joč)