SME

Budeme voliť prezidenta cez internet?

V roku 2004 sa uskutočnia prezidentské voľby. Vládna koalícia už deklarovala záujem zmeniť volebný systém tak, aby sa občania Slovenska, ktorí sa počas volieb nachádzajú mimo územia SR, mohli na voľbách zúčastniť na našich ambasádach v zahraničí. Je ...

V roku 2004 sa uskutočnia prezidentské voľby. Vládna koalícia už deklarovala záujem zmeniť volebný systém tak, aby sa občania Slovenska, ktorí sa počas volieb nachádzajú mimo územia SR, mohli na voľbách zúčastniť na našich ambasádach v zahraničí. Je to, samozrejme, krok dopredu, ale dalo by sa aj viac.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nie každý občan si bude môcť, z rôznych dôvodov, dovoliť počas volieb cestovať na príslušnú ambasádu. Ich právu voliť môže stáť v ceste prekážka (financie, vzdialenosť, nedostatok času…). Riešením sú internetové voľby alebo e-voľby. Ide o volebný systém, ktorý umožňuje voličovi, s využitím šifrovacích techník, bezpečne zaslať svoj výber cez internet.

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti existuje niekoľko pracovných skupín, ktoré sa zaoberajú prípravou štandardov, použiteľných pri e-voľbách. Ide napríklad o Federal Voting Assistance Program v americkom Pentagone alebo o medzinárodnú skupinu expertov a firiem pod názvom The Internet Voting Technology Alliance.

Internetové prezidentské voľby by občanom mimo územia SR umožnili voliť z ľubovoľného počítača pripojeného na internet. Čiže z práce, z domu, zo školy… To, že o e-voľbách hovoríme v súvislosti s prezidentskými voľbami, nie je náhoda. Prezidentské voľby sú z technického hľadiska jednoduchšie ako parlamentné. Bude zrejme menej kandidátov a hlavne, volič si vyberá jednu osobnosť. Pri parlamentných voľbách je situácia komplikovaná tzv. preferenčnými hlasmi. Samozrejme, do budúcna treba uvažovať aj o e-voľbách parlamentných, komunálnych a regionálnych a tiež o využití tohto systému v prípade referenda.

SkryťVypnúť reklamu

Aby bolo možné organizovať takéto voľby, bude sa musieť prispôsobiť legislatíva. Oponenti e-volieb môžu namietať, že tento spôsob volieb je diskriminačný - je potrebná počítačová gramotnosť, ktorú každý volič nemá. V nami navrhovanom riešení je to však inak. Občania SR, ktorí sú mimo územia republiky, dnes voliť nemôžu. Ak by sa umožnilo voliť na ambasádach, sotva si niektorí voliči môžu dovoliť cestovať k volebnej urne napríklad cez celé Spojené štáty. Takže skupina voličov, ktorá právo voliť má, ho bude môcť pri zavedení e-volieb aj využiť.

Ďalším ich efektom je vyššia volebná účasť, ktorá by znížila vplyv extrémistov.

Technické riešenie e-volieb určite nie je jednoduché. Vláda USA si v decembri 1999 objednala štúdiu, ktorá mala zhodnotiť možnosti e-volieb. Správa bola skeptická, a to najmä z pohľadu bezpečnosti volieb.

SkryťVypnúť reklamu

Volebný systém musí spĺňať množstvo požiadaviek: aplikácia, ktorá bude použitá, musí mať kód dostupný, aby si ho ktokoľvek mohol preveriť; nemôže byť zistiteľné, ako konkrétny volič volil; nesmie byť možnosť zmeniť výsledky hlasovania; možnosť voľby musí mať každý nezávisle od softvéru, ktorý používa a nezávisle od spôsobu pripojenia na internet; systém musí byť dostatočne chránený pred rôznymi útokmi, ktoré môžu znemožniť účasť na voľbách a množstvo ďalších požiadaviek.

Už v marci 2000 sa však tento systém volieb využil pri primárnych prezidentských voľbách Demokratickej strany v štáte Arizona, keď túto možnosť využilo 25 000 voličov. Podobne ho použili aj americkí republikáni v štáte Washington. A to zďaleka nie sú jediné príklady.

Zavedenie inštitútu e-volieb je pre Slovensko aj otázkou prestíže. Môžeme svetu ukázať, že nemienime byť iba montážnou halou, ale chceme byť prínosom aj v oblastiach s vysokou pridanou hodnotou.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: JOZEF MEČIAR(Autor je členom konzultačného zboru Demokratickej strany)

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 748
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 881
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 368
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 302
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 144
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 832
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 2 767
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 448
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu