BRATISLAVA. Učitelia navrhujú ministrovi školstva Dušanovi Čaplovičovi zmeny vo vyučovaní.
Slovenská komora učiteľov žiada napríklad slobodu pre školy i učiteľa alebo prehodnotenie zámeru ministerstva školstva posilňovať matematiku na základných i stredných školách.
List s návrhmi a podnetmi na zmeny v slovenskom školstve poslali učitelia šéfovi rezortu školstva i Rade pre systémové zmeny v školstve.
"Minister zaradí tento list na najbližšie rokovanie rady pre systémové zmeny, ktorej rokovanie bude koncom februára. Následne budeme môcť komunikovať závery z rokovania," reagoval hovorca rezortu školstva Michal Kaliňák na iniciatívu Slovenskej komory učiteľov.
Nie každý má talent, tvrdia
Posilňovanie matematiky na školách, ktoré už avizoval šéf rezortu školstva, žiadajú učitelia prehodnotiť.
"Nie každý má na ňu talent a nie každý bude využívať zložitejšie matematické operácie v ďalšom štúdiu, prípadne v praxi. Navrhujeme, aby sa dôraz na matematiku podporoval formou zvyšovania počtu matematických tried, ale nie zavedením povinnej maturity z tohto predmetu," píšu učitelia ministrovi.
"Chceme, aby škola a učiteľ mali slobodu. Niektorým školám vyhovuje, keď majú presne stanovené, ako vyučovať, keď majú presne predpísané, aký predmet a čo majú vyučovať v danom ročníku, iným to zas nevyhovuje. Chceme, aby existovali varianty a školy by si vybrali, čo im viac vyhovuje," približuje ďalšie návrhy učiteľ a výkonný riaditeľ komory učiteľov pre Bratislavský kraj Vladimír Crmoman.
Obmedzili by jednohodinovky
Učitelia združení v komore tiež podporujú zavedenie jedného povinného cudzieho jazyka pre základné školy. S takouto zmenou ráta aj návrh inovovaného štátneho vzdelávacieho programu.
Požadujú aj minimalizovať predmety s týždennou hodinovou dotáciou.
V niektorých prípadoch sa podľa nich "nedajú naplniť kompetencie predmetu a požiadavka systematického a priebežného hodnotenia žiakov".
Ak sa jednohodinovky zachovajú, učitelia navrhujú ich povinné delenie s menšími skupinami žiakov.
Delenie vyučovacích predmetov na skupiny by malo byť podľa nich striktne určené, nemalo by závisieť od rozhodnutia riaditeľa školy a od finančných možností.
"Vo vyučovaní existujú predmety, ktorých kompetencie sa rozvinú iba na hodinách, na ktorých sa veľká trieda rozdelí na dve menšie skupiny," zdôrazňujú.
K takýmto predmetom patrí podľa komory učiteľov slovenský jazyk a literatúra, cudzie jazyky, telesná výchova, predmety s laboratórnymi cvičeniami či informatika.