KOŠICE. Otvorený list poslal primátor Gentu Európskej komisii a belgickej vláde. Reaguje ním na informácie, že sa z Košíc sťahuje ďalšia vlna Rómov z Lunika IX.
Slovenským médiám túto správu potvrdila Slovenská katolícka charita. Odvolala sa na sesterskú organizáciu v Gente.
Z Košíc podľa nej odchádzajú obyvatelia zo zbúraných panelákov rómskeho sídliska. Podľa údajov z roka 2012 žije v Gente vyše 1 700 slovenských Rómov.
Kapacity nestačia
Primátor Gentu Daniel Termont píše, že vynakladajú veľké úsilie na ich integráciu, ale kapacity mesta sú prekročené.
„Uznávame voľný pohyb osôb v rámci Európskej únie, ale malo by byť jasné, že táto vnútorná mobilita má v našom regióne aj negatívne účinky.“
Rómovia podľa Termonta nemigrujú pre prácu, ale „sú odohnaní orgánmi v krajine svojho pôvodu.“
Diskrimináciu Rómov v regiónoch demokratickej Európe považuje za neprijateľnú.
Viceprimátor Gentu pre migráciu Frank Philips povedal, že tu žije viac ako 160 národností.
„Sme sociálne mesto, ale nárast chudoby, ktorý tu vidíme za posledné mesiace a roky, je už príliš veľa na také mesto, ako je Gent. Už nevládzeme, potrebujeme pomoc. Ak slovenskí Rómovia radšej prespávajú v parkoch na lavičkách či v opustených domoch tu v Gente, ich situácia v Košiciach či inde na Slovensku musí byť veľmi zlá,“ citovala ho RTVS.
Desať nelegálnych osád
Radnica Gentu žiada, aby vláda a Európska komisia prešetrila, či sú medializované informácie o ďalšej vlne rómskych prisťahovalcov pravdivé.
Miestne charitatívne organizácie, ktoré sa o Rómov v Gente starajú, to podľa RTVS nepotvrdili.
Správy o nových obyvateľoch z Lunika IX nemá v posledných týždňoch ani gentská radnica a terénni pracovníci.
Košický magistrát informoval, že v poslednom čase nezaznamenala na území mesta zvýšený vznik nelegálnych osád. Eviduje ich zhruba desať.
Nájomníkom, ktorí majú zmluvu a za bývanie platia, poskytne mesto po zbúraní ďalšieho bytového domu náhradné ubytovanie.

Beata
Balogová
