Zasadne bezpečnostná rada. Opatrenia prijímajú aj Poliaci a Maďari.
BRATISLAVA. Ak by sa zvýšil nápor utečencov z Ukrajiny, Slovensko je pripravené prijať v záchytných táboroch okamžite päťsto ľudí.
„Kapacitne to dokážeme zabezpečiť v zariadeniach Migračného úradu. Do dvoch dní vieme v prípade potreby pripraviť ďalšie stanové kapacity,“ hovorí Michaela Paulenová z ministerstva vnútra.
Záchytné tábory máme v Humennom, Opatovskej Novej Vsi a v Rohovciach. Vo Zvolene je pre utečencov integračné stredisko.
Zvýšenie počtu žiadostí o pobyt na Slovensku však zatiaľ neevidujú. Ak by utečenci žiadali o medzinárodnú ochranu, postupuje sa podľa azylového zákona.
Ministerstvo vnútra situáciu monitoruje a policajti sú v pohotovosti. Dnes ráno pre udalosti na Ukrajine zasadne mimoriadne bezpečnostná rada štátu.
Maďari zriadili štáb
V Maďarsku už vo štvrtok zasadal štáb, ktorý zriadil minister vnútra Sándor Pintér.
Krajina podľa agentúry MTI rovnako zatiaľ nezaznamenala žiadne zmeny na ukrajinských hraniciach. Počet cestujúcich ani počet žiadateľov o víza nestúpol.
Ministerstvo zahraničných vecí Maďarska vyzvalo maďarských občanov, aby na Ukrajinu cestovali iba v súrnych prípadoch.
Na utečencov je pripravený aj najväčší ukrajinský sused na západe Poľsko. Aspoň podľa slov premiéra Donalda Tuska, ktorý to povedal už v stredu. Zároveň dodal, že na žiadnu vlnu to nevyzerá.
Od začiatku roka do stredy podľa Tuska požiadalo o azyl v Poľsku 24 Ukrajincov. Nemocnice a ubytovne ministerstva vnútra a obrany môžu prijať viac ako 1300 ľudí.
„Nepredpokladám, že by sme mali v najbližšom čase do činenia s masovou vlnou utečencov, s ktorou by si Poľsko muselo poradiť, tak ako si museli poradiť susedia Sýrie. Tento scenár nie je aktuálny,“ povedal v TVP Info minister vnútra Bartłomiej Sienkiewicz.
Poliaci prijali zranených
Poľsko už prijalo niekoľko zranených. Išlo o ľudí, ktorí sa zranili ešte pred úplným vyostrením násilia v Kyjeve z posledných dvoch dní.
Lieči sa tam jedenásť Ukrajincov, vo štvrtok mali prísť do varšavskej nemocnice ďalší zranení.
Poľská televízia TVN24 píše, že nejde o obete násilia, ale o iných ľudí, ktorých presunuli z ukrajinského hlavného mesta, aby mali viac lôžok pre ranených z ulice.
Poľsko je pre Ukrajincov najvýznamnejším susedom na západnej hranici. V krajine žije a pracuje legálne 400-tisíc Ukrajincov.
Podobne to vidia aj Poliaci, krajina v roku 1991 spolu s Kanadou vôbec ako prvá uznala nezávislú Ukrajinu.
Poľská diplomacia bola najaktívnejšia z krajín Únie pri vyjednávaní, ich minister Radek Sikorski bol aj medzi troma ministrami, ktorí včera rokovali s Janukovyčom.
V Poľsku tiež vznikla veľká vlna podpory obetiam na Ukrajine. Palác kultúry a oddychu, najznámejšiu stavbu vo Varšave, v stredu opäť vysvietili do ukrajinských národných modrožltých farieb.

Beata
Balogová
