Zabíjanie ľudí na kyjevskom majdane zburcovalo aj našu bezpečnostnú radu štátu.
BRATISLAVA. Ukrajina je náš sused, ale nepoznáme ho, priznal v piatok premiér Robert Fico. Po udalostiach v Kyjeve v piatok zasadla naša Bezpečnostná rada.
Premiér informoval o našej pripravenosti okamžite prijať niekoľko stoviek prípadných utečencov, minister vnútra Robert Kaliňák sa po jej skončení vybral na inšpekciu hranice s Ukrajinou.
Naši experti sa podľa šéfa diplomacie Miroslava Lajčáka podieľajú na príprave zoznamu Ukrajincov, ktorým Európska únia zmrazí účty a zakáže vstup.
Veľká neznáma
Aktivitu pri riešení vypätej situácie u našich východných susedov však politici nechávajú najmä na Úniu. V nej sa najviac angažujú Nemecko, Francúzsko a Poľsko, ktorých ministri zahraničia vo piatku v Kyjeve vyjednávali prímerie.
„Napriek tomu, že Ukrajina je náš sused, máme s ním takmer sto kilometrov hranice, ako politik musím povedať, že sa nám nikdy nepodarilo nadviazať normálne politické vzťahy,“ povedal premiér.
„Ťažko sa vieme orientovať v zákulisí toho, čo sa dnes deje na ukrajinskej scéne, lebo nemáme toľko informácií ako v prípade ostatných susedských krajín,“ dodal podľa agentúry SITA.
Poslanec Smeru a člen zahraničného výboru Ľuboš Blaha to vysvetľuje aj tým, že ukrajinská politická scéna je veľmi neštandardná. „Nemáte tam žiadny relevantný sociálnodemokratický subjekt.“
Najbližšie by mal mať Smer práve k vládnej Strane regiónov, z ktorej vzišiel aj súčasný ukrajinský prezident Viktor Janukovyč. Strana sa vyšvihla na vlne ľavicového populizmu, ktorý jej pomáhal preberať hlasy aj od komunistov.
So Stranou regiónov mala zmluvu o spolupráci uzatvorenú aj socialistická frakcia v Európskom parlamente, ktorej členom je aj Smer.
Stratégia frakcie bola podporovať v Strane regiónov proeurópske krídlo, ktoré reprezentoval napríklad súčasný šéf ukrajinskej diplomacie Leonid Kožar.
Po uväznení a zlom prístupe k bývalej premiérke Julii Tymošenkovej sa však európski socialisti rozhodli zmluvu neobnoviť.
„Vtedy sme povedali, že musia najprv podpísať asociačnú dohodu a ukázať, že to myslia vážne,“ vraví zdroj blízky európskym socialistom.
Naši europoslanci ani poslanci rokovania neovplyvňovali. „Geopoliticky to nevyriešime, to musí vyriešiť EÚ a Rusko,“ tvrdí Blaha.
Smer kontakty má
S ukrajinskými poslancami sa v tomto volebnom období naši poslanci nestretli, hoci v parlamente funguje Skupina priateľstva s Ukrajinou. Má 44 členov, z toho 33 je zo Smeru.
„Že sa cesty neuskutočnili, je aj o nedostatku peňazí. Mám však veľmi dobré kontakty napríklad s Olegom Carevom zo Strany regiónov, ale aj s poslancami z ďalších strán,“ hovorí predseda skupiny Mikuláš Krajkovič zo Smeru.
Carev sa počas protestov na kyjevskom majdane zviditeľnil najmä vyhláseniami o organizovaní protestov cudzími mocnosťami či provokatérmi.
Vidíme ich zriedka
S ukrajinskými predstaviteľmi sa medzi štyrmi očami často nestretáva ani prezident Ivan Gašparovič, väčšina kontaktov sa uskutoční na veľkých medzinárodných podujatiach.
Plánovanú návštevu prezidenta na Ukrajine pred jeho odchodom z funkcie slovenská strana po ukrajinskom odmietnutí asociačnej dohody s EÚ na jeseň zrušila.

Beata
Balogová
