SME

Krádeže sú pre ľudí bez vzdelania a peňazí životným štýlom

Policajtom zo Spiša sa v minulom roku podarilo objasniť viac ako 70 percent trestných činov, za čo im patrí 10. miesto v rámci Slovenska.

Život v osadách sa riadi vlastnými pravidlami.Život v osadách sa riadi vlastnými pravidlami. (Zdroj: ilustračné - Eva Šoltísová)

Policajtom zo Spiša sa v minulom roku podarilo objasniť viac ako 70 percent trestných činov, za čo im patrí 10. miesto v rámci Slovenska. Po pozitívnom hodnotení vlaňajška prišli v úvode tohto roka brutálne útoky na osamelých dôchodcov v Mníšku nad Hnilcom a v Smolníku násilníkmi z tunajších osád. Na kriminalitu v rómskych osadách sme sa opýtali riaditeľa Okresného riaditeľstva PZ v Spišskej Novej Vsi Jaroslava Dulíka.

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Okresné riaditeľstvo PZ v Spišskej Novej Vsi skončilo vlani spomedzi 53 okresných riaditeľstiev na Slovensku v objasnenosti kriminality na 10. mieste. J. Dulík hodnotí uplynulý rok pozitívne.
Z celkového počtu 1961 trestných činov bolo 1397 objasnených, čo predstavuje vyše 70-percentnú úspešnosť. Presne 974 bolo majetkových trestných činov, čo predstavuje takmer polovicu celej trestnej činnosti. Aj tu sa polícia môže pochváliť vyššou objasnenosťou.

Verejnosť tu na Spiši za posledné obdobie čoraz viac vníma krádeže osadníkov spojené s útokmi na bezbranných ľudí. Zaznamenávate v tomto smere stúpajúcu tendenciu?

SkryťVypnúť reklamu

„Skôr by som povedal, že tieto prípady sú častejšie a širšie medializované. Pri násilnej trestnej činnosti, kde dôjde aj k ťažším ublíženiam na zdraví, sa logicky o probléme viac rozpráva a samozrejme sú verejnosťou aj citlivo vnímané, najmä ak je poškodenou osobou starší človek. Aj v minulosti sme zaznamenali rôzne krádeže či už domácich zvierat, alebo náradia, ktoré bolo možné speňažiť v druhotných surovinách. Druhým medializovaným problémom sú vnútorné nepokoje v rámci osád, kde je zaznamenávaný nárast násilia. Ide o problém, ktorý je viditeľný v prípadoch, kedy dochádza k rôznym väčším zhluknutiam osôb z rôznych príčin. Prevládajú emócie spojené so vzájomným napádaním sa, kedy potrebujeme zabrániť ublíženiam na zdraví, ničeniu majetku, či vykonávame asistencie lekárskej pomoci pri následných ošetreniach. V takýchto prípadoch sme nútení nasadiť väčší počet našich síl a prostriedkov na zaistenie bezpečnosti samotných obyvateľov, ale aj vlastnej. Za minulý rok evidujeme 20 takýchto mimoriadnych udalostí v celom okrese. Určite nemusím pripomínať, že takéto nasadenie polície je finančne náročné z dôvodov pohotovosti policajtov, spotreby pohonných hmôt a ďalších nákladov. Toto je jedna stránka veci. Spoločný problém, ktorý s tým súvisí je, že v daných lokalitách je minimálne vzdelanie a tým aj minimálna šanca na zamestnanie. Následne sa znižuje kúpna sila na základné životné potreby. V spojitosti týchto problematík nevylučujem, že je navodený dojem nárastu tejto kriminality, skôr by som však povedal, že sa prehlbuje priepasť medzi majoritou a menšinou a spôsobené škody sa bytostne dotýkajú poškodených. V rámci vyšetrovania zisťujeme, že osoby, ktoré sa opakovane dopúšťajú trestnej činnosti, tento trend berú ako životný štýl, ktorý prenášajú na ostatné skupiny. V týchto súvislostiach, aj keď neevidujeme trestnú činnosť a jej páchateľov podľa národnosti, rasy, presvedčenia, je verejným tajomstvom, kto pácha krádeže drevnej hmoty, či úrody z pozemkov. Na prelome rokov 2012 a 2013 sme vyšetrovali sériu 17 prípadov krádeží vlámaním do záhradných chatiek a chát v blízkosti sídliska Mier a na Košiarnom briežku. Preukázaná škoda bola vyše 8–tisíc eur. Dvaja zistení muži spadajú do tejto kriminality. Odhalením páchateľa vlámaní do motorových vozidiel v závere roka 2013 sme zistili podobný problém. To znamená, že trestná činnosť je rôznorodá. Aby sme však nehovorili iba jednostranne, ani majoritná skupina nie je svätá, v jesenných mesiacoch minulého roka sa objasňovali vlámania do chatiek, ktoré mal na svedomí muž, ktorý jednu z nich vlastní. Krádeže pohonných hmôt z odstavených vozidiel taktiež kradli mladší muži majority. Takže rozdiely nerobím.“

SkryťVypnúť reklamu

Ako môže v takýchto prípadoch pomôcť polícia?

„Je potrebné si uvedomiť, že polícia je v oblasti kriminality skôr represívny orgán. V prípadoch, kedy sme zistili, že by mohol vzniknúť problém, okamžite sa posilňovali hliadky poriadkovej, kriminálnej, ale aj dopravnej polície. Zvlášť to bolo na miestach, kde k trestnej činnosti došlo opakovane. Merateľným výsledkom je pokles nápadu majetkovej trestnej činnosti. V týchto intenciách môžeme hovoriť o preventívnych opatreniach. Ak sa vrátime k zvýšeniu objasnenosti jednotlivých druhov majetkovej kriminality, ide o represívne opatrenia, ktorými sme dokázali stíhať osoby za takéto trestné činy.“

Vidíte možnosti riešenia pribúdajúcej kriminality rómskych obyvateľov, pri ktorých často asistujú deti a mladiství? Má pri riešení tohto problému polícia voľné ruky?

SkryťVypnúť reklamu

„Už som sa vyjadril, nerobíme žiaden rozdiel pri osobách páchateľov a skutočne máme voľné ruky. Pri rómskej problematike sa však nemôžeme spoliehať iba na políciu. Polícia nevyrieši zlú vzdelanostnú úroveň či nedostatok pracovných príležitostí, z ktorých potom vychádza potreba zaobstarať si veci dennej potreby kriminalitou. Ak štát nájde riešenie v týchto oblastiach, pomôže týmto aj polícii, ale hlavne svojim obyvateľom. V rámci Slovenska máme viac vysokých škôl, ktoré sa zaoberajú sociálnou politikou, ale aj ďalších, či už štátnych inštitúcií alebo súkromného sektora. Osobne mi chýba celospoločenská objednávka na riešenie tejto problematiky, ktorá by bola nespochybniteľná a záväzná pre široké politické spektrum v dlhodobom horizonte viacerých volebných období.“

Dá sa vôbec predísť takým prípadom, ako boli medializované útoky na dôchodcov? Má polícia pripravené opatrenia v prípade nepokojov v rómskych osadách?

SkryťVypnúť reklamu

„Polícia má prijaté opatrenia na eliminovanie možných problémov v rómskych osadách. V prípade potreby je pripravená zasiahnuť pohotovostná motorizovaná jednotka. K dispozícii sú aj policajti z našich radov, psovodi, poriadková a kriminálna polícia, využívame tiež prácu policajných špecialistov a prácu policajtov zaoberajúcich sa prevenciou.“

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 724
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 239
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 299
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 105
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 008
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 555
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 481
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 307
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu