BRATISLAVA. Ľudia z osád trpia častejšie infekčnými a civilizačnými chorobami ako väčšinová spoločnosť. Príčinou je ich nízke vzdelanie a chudoba.
Segregovaní Rómovia napríklad považujú fajčenie za súčasť svojej identity a nevnímajú ho ako zdravotné riziko, ukázal prieskum expertov v osadách.
Od nikotínu je závislých takmer 70 percent ľudí v osadách. Tretina z nich trpí obezitou, pri majoritnej spoločnosti to je takmer o polovicu menej.
Dlhodobý výskum
„Rómovia z osád sú výrazne menej motivovaní starať sa o zdravie,“ tvrdí Pavol Jarčuška z Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach.
Odborník z kliniky infektológie a cestovnej medicíny bol členom tímu lekárov, ktorý porovnával choroby a zdravotný stav Rómov a majority v Košickom kraji. Zistenia zverejnili vlani v prestížnom švajčiarskom magazíne Swiss School of Public Health.
Počas výskumu navštívili vyše tridsať osád, polovicu respondentov tvorili Rómovia, ktorí minimálne dva roky neboli na preventívnej prehliadke a nediagnostikovali im akútnu chorobu.
„Je potrebná osveta, základy hygieny by sa mali v segregovaných lokalitách povinne vyučovať v školách,“ myslí si Jarčuška. Situáciu v osadách prirovnal k slumom v Afrike, kde pôsobil pri výskume prevencie proti vírusu HIV.