Kampaň pred voľbami prezidenta sa oficiálne začne v sobotu. No už posledné týždne priniesli niekoľko tém, ktoré ju ovplyvnili. Ktoré to boli?
Vo februárových prieskumoch získal Andrej Kiska náskok pred ostatnými vyzývateľmi premiéra Roberta Fica.
Pravicoví kandidáti sa v reakcii na to voči Kiskovi začali vymedzovať. Milan Kňažko ho minulý týždeň vyzval, aby zišiel z bilbordov a začal chodiť do debát.
To isté v utorok spravil kandidát Ľudovej platformy Pavol Hrušovský. „Nikto nevie, kto je tento človek, aké hodnoty reprezentuje,“ povedal na tlačovke, kde Kisku prirovnal ku Gašparovičovi.
Kiska reaguje, že svoje názory ľuďom predstavuje už dva roky a do debát chodil skôr, než Hrušovský ohlásil kandidatúru. Najbližšie bude diskutovať v pondelok v SME.
Favorit na postup do druhého kola odmieta špekulácie o svojom podnikaní, ktoré sa objavili na sociálnych sieťach a v denníku Pravda.
„Vidieť, že potenciál na nestraníckeho prezidenta je veľký, čo vyvoláva silnú antikampaň z vládnej strany,“ vraví Kiska.
„To, že sa kandidáti sústreďujú na potenciálnu dvojku, je štandardné,“ myslí si sociologička a bývalá prezidentská kandidátka Iveta Radičová. No dodáva, že to môže byť aj chybou, keďže ich hlavným súperom je niekto iný.
Kandidáti sa v priebehu kampane medzi sebou delia na liberálov a konzervatívcov, napríklad v otázke registrovaných partnerstiev homosexuálov. Podporuje ich Milan Kňažko, zákon o takejto úprave by zrejme podpísali aj Andrej Kiska a Radoslav Procházka, ktorí však zároveň považujú manželstvo za zväzok muža a ženy.
Takúto definíciu manželstva chce do ústavy zapracovať Pavol Hrušovský, ktorý sa pasuje za konzervatívca.
Najnovšie mu chce pomôcť aj premiér, ktorý kandidatúru začal videom o tom, ako bol v mladosti katolíkom.
„Robert Fico má stabilnú podporu štvrtiny oprávnených voličov,“ komentuje Ficov príklon ku kresťanským témam Radičová.
„Pre skutočný úspech potrebuje získať kresťansky orientovanú časť obyvateľstva, ktorá je u nás väčšinová, aspoň formálne.“