Frankfurt nad Mohanom 29. októbra (TASR) - Stabilizačný a rastový balík Európskej menovej únie (EMÚ) sa nesmie stať obetným baránkom zlyhania finančnej politiky niektorých vlád spoločenstva. Tento názor vyjadril člen vedenia Európskej centrálnej banky (ECB) Otmar Issing na margo diskusie spochybňujúcej niektoré limity, ktoré v súvislosti so zavedením novej meny musia členovia EMÚ dodržiavať.
Podľa Issinga sa dalo očakávať, že stabilizačný a rastový balík sa stane témou diskusie pri prvom zreteľnejšou oslabení konjunktúry. "Bolo by mimoriadne riskantné veriť tomu, že finančné trhy by boli schopné v dostatočnej miere disciplinovať rozpočtovú politiku (europriestoru)".
Problém je v tom, že politici konajú v relatívne krátkom časovom horizonte (svojho volebného obdobia), ale hospodárska politika musí mať zabezpečenú stálosť v dlhodobej perspektíve. Politici majú sklon k zostavovaniu deficitných rozpočtov a rastu zadlženosti štátu. To sa v západnej Európe prejavuje od 70. rokov.
V eurozóne, kde je spoločná mena, sa táto tendencia zosilňuje ešte tým, že politický úžitok vyššieho deficitu získava len jedna krajina, ale negatíva vo výške úrokovej miery postihujú všetkých členov (a preto to vedie k takzvanému morálnemu hazardu).
Práve preto, aby sa zachovala zdržanlivosť rozpočtovej politiky vo všetkých členských krajinách EMÚ a aby sa zamedzilo presahovaniu negatívnych vplyvov z jednej krajiny na ostatné, bolo treba vytvoriť určitý finančno-politický rámec, v medziach ktorého sa treba pohybovať. Ten musí určiť medze aj pre štátny rozpočet bez toho, aby likvidoval zodpovednosť štátov.
Pretože jednotná peňažná politika sa môže vzťahovať len na celý europriestor, národné rozpočty potrebujú mantinely, aby sa mohli prispôsobiť situácii v konjunktúre. To sa deje prostredníctvom takzvaných automatických stabilizátorov, keď príjmy a výdavky môžu voľne presahovať cez konjunkturálne cykly a deficity a prebytky sa môžu vyrovnávať v priebehu času. Takto chápaná rozpočtová politika obsahuje v sebe nielen stabilitu ale aj trvácnosť vo vplyve na štátne financie. Ak sa tieto podmienky dodržujú v každom národnom rámci, automaticky sa prenášajú na celý europriestor. To znovu posilňuje makroekonomickú stálosť a uľahčuje spoločnú peňažnú politiku, orientovanú na stabilitu.
Informoval nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung.
* jns
* * *