Bratislava 29. októbra (TASR) - Rozpočet približne 2,6 miliardy pre kapitolu životné prostredie na rok 2003 svedčí o tom, že súčasná vláda nepochopila úlohu životného prostredia v ekonomike krajiny. Domnieva sa exposlanec a bývalý šéf Výboru NR SR pre životné prostredie a ochranu prírody Ladislav Ambróš.
Ako predstaviteľ Strany zelených na Slovensku (SZS) pripomenul, že krajina na to, aby do roku 2015 splnila záväzky voči Európskej únii prijaté v siedmich prechodných obdobiach, by každý rok mala do budovania kanalizácií, či čistiarní odpadových vôd (ČOV) investovať 10 miliárd korún. Z tohto pohľadu je suma 2,6 miliardy Sk na budúci rok absurditou. Zelení dúfali, že nová vláda si uvedomí závažnosť riešenia environmentálnych problémov.
Šéf SZS Pavel Petrík dnes pred novinármi v Bratislave uviedol, že sa nemožno uspokojiť s tým, že na vykonanie potrebných opatrení máme čas 10 až 15 rokov. Podľa jeho slov ešte pred voľbami vyzval strany, u ktorých bol predpoklad, že sa budú podieľať na moci aj v ďalšom volebnom období, aby na to pamätali. Myslí si, že ak nezačneme čo najskôr, nestihneme záväzky plniť.
Slovensko uzavrelo kapitolu životné prostredie v decembri minulého roku, pričom vyjednalo sedem prechodných období. Na zlepšenie stavu životného prostredia do roku 2035 bude treba vynaložiť 187 miliárd Sk, čo predstavuje investičné náklady a ďalších 217 miliárd prevádzkové náklady.
Najväčšie množstvo financií bude potrebné investovať do oblasti vôd, kde predpokladané investície predstavujú 94 miliárd a prevádzkové výdavky 92 miliárd. Z toho na výstavbu kanalizácií a ČOV je potrebné vynaložiť prostriedky vo výške 62 miliárd a na prevádzku ďalších 49 miliárd.
Najväčší nápor očakávajú v roku 2010, dokedy majú mať ČOV aglomerácie nad 10 tisíc obyvateľov. Do roku 2015 aj obce, ktoré majú od dvetisíc do 10 tisíc občanov. Finančne náročné bude tiež zosúladenie prevádzky veľkých spaľovacích zariadení a spracovanie odpadov s normami EÚ.
*ad som