Štyri vrtuľníky mali vojenskú kamufláž, ale neboli vybavené zbraňovými systémami. Zásielka do Sudánu preto nepotrebovala vývozné papiere.
POPRAD, BRATISLAVA. Štyri ruské vrtuľníky Mi-171E, ktoré počas stredy nakladali na popradskom letisku do nákladného lietadla Antonov Ruslan, smerujú podľa informácií denníka SME do Sudánu.
Aj keď vrtuľníky mali vojenskú kamufláž, neboli vybavené zbraňovými systémami.
Zásielka tak bola odbavená ako civilný nákladný let a nepotrebovala vývozné papiere od ministerstva hospodárstva.
Priviezli ich vlani ruské aerolínie
Ruslan pristál na popradskom letisku naposledy vlani 27. decembra. Video spotterskej skupiny Bo & Ri Slovak Spotters na YouTube ukazuje, že práve vtedy priviezli vrtuľníky sem.
Ruslan podľa videa patrí ruskej nákladnej leteckej spoločnosti Volga-Dneper Group, ktorá sa špecializuje na prepravu nadrozmerného nákladu veľkokapacitnými lietadlami Antonov Ruslan a Iljušin II-76. Pobočky má Volga-Dneper v Pekingu, Anglicku či americkom Texase.
Podrobnosti nechcú zverejniť
Na nakladanie vrtuľníkov do Ruslanu upozornila v stredu večer RTVS, no televízii sa nepodarilo zistiť, prečo boli vrtuľníky na Slovensku a odkiaľ pochádzajú.
Istý čas boli na popradskom letisku uskladnené v hangároch leteckej záchrannej služby Air Transport Europe.
Jej hovorkyňa Zuzana Turočeková pre RTVS povedala, že na želanie obchodného partnera nebudú zverejňovať o lete podrobnosti.
Ruslan, ktorý vrtuľníky do subsaharskej Afriky preváža, patril ukrajinskej leteckej spoločnosti. Kto na vrtuľníky v Sudáne čaká, sa SME nepodarilo zistiť.
„Ide o štyri civilné vrtuľníky typu Mi-171E. Používajú sa na stavebno-montážne práce, hasenie požiarov, ťažbu dreva, ako aj na humanitárne práce,“ spresnila Turočeková.
Štátu stroje nepatrili
Mi-171E je vylepšený model známeho ruského vrtuľníka Mi-17, ktorý využívajú desiatky štátov.
Variant „E“ je oproti základnému modelu vybavený motormi, ktoré zvládnu prevádzku v extrémnom tepelnom rozpätí od mínus 58 stupňov do plus 50 stupňov Celzia.
Odkiaľ pochádzajú tieto vrtuľníky, nie je známe. Agentúra SITA informovala, že vrtuľníky nepatrili ministerstvu vnútra a ani ministerstvu obrany.
„Nepredali sme žiaden vrtuľník,“ reagovalo ministerstvo obrany.
Hoci boli vrtuľníky vo vojenskej kamufláži, nešlo o taký typ krytia, ktoré používa slovenská armáda. Najviac sa podobá kamufláž na tú, ktorú používa afganská armáda.

Beata
Balogová
