Rusi aj Ukrajinci u nás kritizujú prezidenta Janukovyča. Na ruskom zásahu sa nezhodnú.
BRATISLAVA. Je vojenský zásah na Kryme okupáciou, alebo len Rusko bráni svojich občanov?
Ukrajinci, ktorí žijú na Slovensku, so zásahom nesúhlasia.
„Je to jednoznačná okupácia,“ hovorí bývalý novinár Oleh Kovalyk, ktorý ruského prezidenta Vladimira Putina označuje za diktátora.
Hovoria o nás a rokoch '38 a '68
„Pripomína mi to rok 1968 v Československu. Aj rok 1938, keď sa nemecká armáda pokúsila odtrhnúť časť krajiny - Sudety. O to isté sa teraz na Ukrajine snažia Rusi,“ hovorí jeho syn a organizátor slovenských protestov na podporu Ukrajiny Markijan Kovalyk.
Rusi u nás sa naopak zhodujú, že Rusko len chráni svojich občanov, ktorých je na Kryme viac než polovica.
„Krym bol ruský, až Chruščov ho ako Ukrajinec v 1954 roku daroval Ukrajine. Pritom sa na to nikoho nepýtal,“ vysvetľuje zakladateľ Zväzu Rusov na Slovensku a autor knihy o Rusoch na Slovensku Alexander Čumakov.
„Rus nikdy nenechá Rusa napospas,“ hovorí Oleg Kazankov, zakladateľ portálu rusky.sk, ktorý podporuje rozvoj slovensko-ruských obchodných vzťahov.
Ľudia podľa neho zabúdajú, že na Ukrajine žije veľa Rusov a ukrajinská armáda proti nim zasahovala.
„Američania majú zákon, ktorý hovorí, že majú právo ochraňovať svojich občanov všade na svete. Na Kryme je viac ako polovica občanov ruská. Otázka teda znie: má Rusko právo ochraňovať svojich občanov, keď sa vie, že tam Rusov zabíjajú?“ pýta sa Čumakov.
[content type="avizo-clanok" img-db="schutz" id="7121231" title="Komentár Petra Schutza" url-type="sme-article"]Moskva koná bez najmenšej snahy o komunikáciu, čo je veľmi zlý príznak[/content]
Budú protestovať pred ambasádou
Ukrajinci nesúhlasia. Krym nie je podľa Kovalyka ani ruský, ani ukrajinský. „Pôvodní obyvatelia sú tam Tatári. Tí by sa mali vyjadriť, či chcú byť s Rusmi alebo s Ukrajincami.“ myslí si.
Ukrajinka Oksana Vizdalová, ktorá žije na Slovensku od roku 1975, si myslí, že ide o vopred naplánovanú akciu Ruska. Najskôr podľa nej nútilo Janukovyča ísť do Európskej únie a potom od toho rýchlo ustúpiť. „Potrebovali vyvolať veľkú nevôľu zo strany ľudu,“ tvrdí.
Rusi aj Ukrajinci pritom kritizujú ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča.
„Janukovyč bol veľmi zlý prezident, ale bol zvolený demokraticky. Nová vláda nie je demokraticky zvolená, lebo ju zvolil húf ľudí, ktorí boli na majdane,“ hovorí Čumakov.
Súhlasí aj učiteľka ruštiny Valentina Gledová. „Mali vyhlásiť normálne voľby.“ Tvrdí, že na Ukrajine je anarchia.
Šanca, že by sa Janukovyč vrátil, je podľa Kovalyka malá. „Snaží sa, ale ukrajinský národ to nepovolí.“
Ukrajina sa podľa neho dala na cestu vývoja a proeurópsku cestu slobody. Na jej podporu budú jeho synovia túto stredu popoludní organizovať protest pred ruskou ambasádou v Bratislave.

Beata
Balogová
