KOŠICE, BRATISLAVA. Ako ich nepoznáte. Pätnásť mladých Rómov sa rozhodlo, že ukáže spoločnosti iný pohľad na svoju komunitu, než sú tradičné obrázky z osád.
Zodpovednosť za svoj život sme zobrali do vlastných rúk, tvrdia zhodne študentka, pekár, zdravotná sestrička, novinárka i víťaz minuloročného juniorského šampionátu v kickboxe.
„Bola som prvá v rodine, ktorá získala vysokoškolský titul v našej rodine,“ hovorí Mirka Čonková, študentka chémie v Košiciach.
"Musím viac pracovať"
Hovorí, že ju občas pobavili zvedavé susedky.
„Niekedy to bolo vtipné, keď sa ma napríklad susedka spýtala, či sa nechcem vydať, ak stále chodím do školy,“ usmieva sa Mirka.
Ako Rómka si zvykla aj na nepríjemné situácie: „ Pokladníčky v obchode ma viac sledujú, hoci tam majú ďalších desať zákazníkov. Naučila som sa s tým žiť už ako dieťa.“
Ukázať iný pohľad na Rómov sa rozhodla aj Henrieta Virágová, minuloročná víťazka Hviezdoslavovho Kubína v prednese prózy.
„Otec mi od detstva vravel, že ako Rómka musím pracovať viac. Mam šťastie, že žijem medzi ľuďmi, ktorým nevadil môj pôvod,“ zdôvodnila sympatická študentka z okolia Nitry.
Pavol Žiga.
FOTO - MAREK ČECHO
Nespoliehať sa na štát
Šestnásťročný Košičan Pavol Žiga v novembri vybojoval titul majstra Európy v kickboxe v juniorskej kategórii do 71 kg.
„Ukázal som, že nie som ako tí, ktorí fetujú alebo kradnú, moje okolie ma prijalo,“ tvrdí. Rómovia podľa neho môžu byť úspešní, ak to chcú. „Každý človek má talent, ale treba ho prebudiť,“ verí Žiga.
Podobný názor má aj zdravotná sestrička Antónia Mišalková, ktorá pracuje v Univerzitnej nemocnici v Bratislave.
„Nespolieham sa na štát, chcem pracovať a študovať,“ zdôraznila rodáčka zo Slovenskej Vsi.
Kristína Štajerová, študentka Súkromnej pedagogickej a sociálnej akadémie v Brezne, si nevie predstaviť, že nemala vzdelanie a celý deň nič nerobila.
„Som naučená mať nejaké povinnosti a ráno ísť do školy,“ usmieva sa. Myslí si, že inteligentný človek neposudzuje druhých podľa farby pleti. „Snažím sa to neriešiť,“ vysvetľuje svoj názor k predsudkom.
Kristína Štajerová.
FOTO - MAREK ČECHO
Do škôl
Výstava Berieme to do vlastných rúk nadväzuje na dlhodobý projekt organizácie pod názvom Skutoční ľudia, ktorý v roku 2012 začali realizovať s finančnou podporou Ministerstva kultúry v rámci program Európskeho hlavného mesta kultúry 2013.
Pripravilo ju Rómske mediálne centrum - Mecem v rámci projektu Berieme to do vlastných rúk. Autorom fotografií je Marek Čecho.
Postupne predstavuje verejnosti Rómov, ktorí sa v spoločnosti nestratili a vytvárajú v nej hodnoty.
Projekt podporilo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci program Podpora ľudských práv a slobôd. Od apríla presúva do vyše sto škôl, kde má inšpirovať mladú rómsku generáciu, aby sa vzdelávala a bola úspešná v spoločnosti.
Autor: Kristína Magdolénová/Mecem

Beata
Balogová
