BRATISLAVA. Ak Rusko do štvrtka nezníži napätie na Ukrajine, lídri Európskej únie budú na štvrtkovom stretnutí rokovať o sankciách voči Rusku.
Na rokovaní parlamentného výboru pre európske záležitosti to v utorok povedal minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.
Ukrajina by zároveň podľa jeho slov mala podpísať Asociačnú dohodu s Európskou úniou ešte pred prezidentskými voľbami, ktoré sa majú na Ukrajine konať 25. mája.
Na Ukrajinu by rovnako podľa ministra mala odísť misia zložená zo zástupcov OSN, OBSE, Rady Európy a Európskej únie, ktorá by mala sprostredkovať dialóg o urovnaní konfliktu medzu Ruskom a Ukrajinou.
Slovensko tiež obnovilo rokovanie s Európskou komisiou o reverznom toku plynu cez Slovensko na Ukrajinu.
Podľa Lajčáka sa nedá vylúčiť, že Gazprom zvýši ceny plynu pre Ukrajinu a v tom prípade by sa ponuka reverzu stala opäť aktuálnou.
Štefanec: Nemôžu robiť Ukrajine to, čo robili nám v '68
Rokovanie výboru poznačili šarvátky. Poslanec za SDKÚ Ivan Štefanec nazval Lajčáka najdrzejším ministrom zahraničných vecí, akého Slovensko v histórii malo.
Ministra upozornil, že je podriadený výboru pre európske záležitosti a môže konať iba v mantineloch, aké mu určí výbor.
Pozícia Slovenska podľa Štefanca nie je adekvátna tomu, že Ukrajina je jeho najväčším susedom.
„Nemôžu Ukrajine robiť to, čo urobili nám v roku 1968,“ konštatoval Štefanec na margo obsadenia Krymu ruskými vojskami.
SDKÚ už začala zbierať podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze k Ukrajine, keďže výbor neschválil Štefancovo uznesenie.
„Okupáciu časti územia nezávislej Ukrajiny považujeme za neakceptovateľnú agresiu zo strany Ruskej federácie, ktorá ohrozuje bezpečnosť a stabilitu v Európe,“ písalo sa v návrhu.
Vládu mal podľa Štefanca parlament vyzvať na jednoznačné vyjadrenie k agresii vojsk Ruskej federácie na Ukrajine a k stiahnutiu slovenského veľvyslanca z Ruska do vyriešenia situácie.
Smer miesto toho podporil vlastné uznesenie, ktorým zobral na vedomie Lajčákove informácie.
Minister sa zároveň vyslovil, že stiahnutím veľvyslanca z Moskvy by sa Slovensko odstrihlo od jedného komunikačného kanálu a urobila tak zatiaľ iba jedna krajina Únie.
Predvolali si ruského veľvyslanca
Jozef Viskupič z OĽaNO konštatoval, aby si ministerstvo si predvolalo ruského veľvyslanca.
Ocenil, podobne ako všetci ďalší vystupujúci, postoj Ukrajiny, ktorá nezareagovala na ruskú agresiu a nenechala sa vyprovokovať k zrážkam.
Podľa nezaradeného Jozefa Kollára Slovensko v určitých chvíľach mohlo konať rýchlejšie a jednoznačnejšie, základom je podľa jeho slov zachovanie územnej celistvosti Ukrajiny, odsúdenie agresie a dodržiavanie medzinárodného práva.
Poslanec za KDH Martin Fronc pripomenul, že Únia už skôr nepochopila Rusko a Ukrajine pôvodne kládla pri Asociačnej dohode nepodstatné podmienky.
Poslankyňa za OĽaNO Helena Mezenská odišla z výboru po Lajčákovom vystúpení, Smeru vyčítala dlhodobo konfrontačný tón v parlamente.