SME

Kariéra v Bruseli: dobre platená nuda?

Hovorí sa o nás, že sme dôležití, ale v Holandsku je národný poslanec oveľa dôležitejší, hovorí europoslanec Jan Marinus Wiersma (vľavo). Jeho kolegom v Bruseli sa možno o dva roky stane aj Ján Figeľ. Rokovali spolu už neraz - Wiersma ako spravodajca Európskeho parlamentu pre Slovensko a Figeľ ako hlavný slovenský vyjednávač s Európskou úniou. FOTO – ARCHÍV TASR

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA – Mnohí slovenskí politici sa chystajú na kariéru europoslanca. Slovensko bude mať po rozšírení v Európskom parlamente štrnásť zástupcov. Čo čaká našich politikov v Bruseli? Môže mať štrnásť ľudí v obrovskom parlamente (vyše 700 členov) reálny vplyv? A aká je sila celého parlamentu?

SkryťVypnúť reklamu

„Štrnásť skutočne nie je veľa, ale neznamená to, že nemôžu získať vplyv,“ povedal pre SME Jan Marinus Wiersma, holandský europoslanec a spravodajca Európskeho parlamentu pre Slovensko. Wiersma si myslí, že pre nováčika je kľúčové, aby patril k jednej z veľkých politických frakcií. „Ak ste tam sám za seba, nedosiahnete veľa. Môj vplyv v Európskom parlamente nesúvisí s tým, že som poslancom za Holandsko, ale že som členom vplyvnej socialistickej internacionály.“

Slovenské strany sa preto snažia dostať do európskych straníckych zoskupení. Z parlamentných sa to zatiaľ nedarí HZDS a Smeru. Práve Ficova strana má záujem o členstvo v Socialistickej internacionále.

Často sa hovorí, že samotný Európsky parlament nemá veľké právomoci. „Parlament nemá dramatický vplyv na politiku, preto neviem, či je to zmysluplná práca,“ hovorí František Šebej, ktorý bol ako predseda eurointegračného výboru často v Štrasburgu a pozná veľa europoslancov. „Hovorí sa o nás, že sme dôležití, ale v Holandsku je národný poslanec oveľa dôležitejšou postavou než európsky,“ dodáva Wiersma.

SkryťVypnúť reklamu

„Vplyv Európskeho parlamentu postupne silnie,“ tvrdí však analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Vladimír Bilčík. „Má dôležité spolurozhodovacie právomoci, schvaľuje rozpočet, volí Európsku komisiu a kontroluje. Musí odsúhlasiť aj rozšírenie, ale to neznamená, že ho treba preceňovať. Napríklad v oblasti spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky je jeho vplyv minimálny.“

Slovenskí politici si miesto v Bruseli často predstavujú ako ideálnu kariéru. „Prináša so sebou síce isté spoločenské postavenie a finančné výhody, ale zároveň je to práca náročná a často nudná,“ hovorí Bilčík. „Očakávania slovenských politikov, čo chcú byť europoslancami, možno nie vždy odzrkadľujú reálnosť tej práce.“

Aj Wiersma tvrdí, že europoslanec nemá ľahký život. „Pre mňa sú to síce do Bruselu len dve hodiny autom, ale celý týždeň som bez rodiny a bez spojenia s domácou politikou.“

SkryťVypnúť reklamu

Veľká časť skutočnej európskej politiky prebieha v zákulisí. Na chodbách, na recepciách, pri neformálnych stretnutiach. Slovenskí politici majú konečne možnosť preniknúť do tohto sveta.

„Na chodbách sa vyjednáva o rezolúciách, návrhoch reforiem,“ hovorí Wiersma. Preto je dôležité dokonale ovládať cudzí jazyk: „Na rokovaniach pléna a výborov môžete vďaka tlmočníkom hovoriť po slovensky, ale pre zákulisnú politiku treba vedieť po anglicky, nemecky či francúzsky.“

Dôležité sú dobré kontakty. „Mnohé nové iniciatívy vznikajú na základe neformálnych kontaktov,“ povedal Bilčík. „Slovenskí zástupcovia ich budú môcť využiť a získať vplyv. Zároveň však budú sami cieľom určitých lobistických skupín.“

FRAKCIE V EURÓPSKOM PARLAMENTE

V Európskom parlamente sa poslanci zoskupujú do politických frakcií a výborov. V súčasnosti je v parlamente osem politických frakcií a niekoľko „nezávislých“ poslancov. Tieto politické frakcie tvoria členovia viac než sto národných politických strán.

SkryťVypnúť reklamu

Politické skupiny:

PES: Party of European Socialists (Strana európskych socialistov) EPP CD: European People‘s Party Christian-Democratic Group (Európska ľudová strana – Kresťansko-demokratická skupina) ELDR: European Liberal, Democratic and Reform Party (Európska liberálna, demokratická a reformistická skupina) GUE/NGL: Confederal Group of the European United Left/Nordic Green Left (Konfederálna skupina zjednotenej Európskej ľavice/Severská zelená ľavica) UEG: Union for Europe Group (Únia za európsku skupinu) Greens (Skupina zelených v Európskom parlamente) ERA: European Radical Alliance (Európska radikálna aliancia) EDN: Europe of the Nations (Európa národov – koordinačná skupina) NI: Non attached members (Nezávislí) Zo slovenských politických strán sú v európskych politických skupinách zaradené KDH a SMK – v Európskej demokratickej únii. ANO je členom Európskej liberálnej, demokratickej a reformnej strany.

SkryťVypnúť reklamu

HZDS je členom Skupiny európskych demokratov, ktorá patrí pod štruktúry Európskej demokratickej únie. Uznanie HZDS za riadneho člena Európskej demokratickej únie blokuje SMK. SDKÚ má štatút pozorovateľa pri Európskej ľudovej strane. Smer nie je členom nijakého európskeho politického zoskupenia.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 089
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 8 825
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 166
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 150
  5. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 3 118
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 089
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 477
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 256
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu