Pätnásť terajších členských krajín únie používa rôzne systémy volieb do Európskeho parlamentu. „Porovnávali sme, ako prebiehajú voľby v iných krajinách, všade to je ináč. Európska únia len určuje, že občania musia mať možnosť využiť svoje volebné právo, a je vecou legislatívy každého štátu, ako si to upraví,“ hovorí riaditeľ sekcie legislatívy a správy ministerstva vnútra Dušan Šveda.
* V Nemecku alebo vo Francúzsku musí politická strana získať minimálne 5 percent hlasov, v Rakúsku alebo vo Švédsku stačia 4 percentá.
* V 11 krajinách je celá krajina jedným volebným obvodom, v Belgicku, Írsku, Holandsku a vo Veľkej Británii je územie rozdelené do viacerých volebných obvodov.
* V piatich štátoch (v Dánsku, Nemecku, Grécku, Holandsku a vo Švédsku) môžu kandidátov nominovať len politické strany. V ostatných môžu kandidovať aj kandidáti, ktorí predložia dostatočný počet podpisov.
* V Grécku, Španielsku, vo Francúzsku, Nemecku a Portugalsku voliči nemôžu meniť poradie kandidátov na kandidačných listinách, v iných je možné dať kandidátom preferenčné hlasy. Len v Luxembursku si môže volič vybrať kandidátov z viacerých kandidačných listín.
* Posledné voľby do Európskeho parlamentu sa konali v júni 1999, a to v rozpätí jedného týždňa vo všetkých 15 krajinách. Nasledujúce voľby, na ktorých by sa malo zúčastniť už aj nových 10 krajín, sa budú konať v júni 2004.
(r)