BRATISLAVA. Česká polícia zadržala tri česko-rómske vlajky slovenského výtvarníka Tomáša Rafu priamo počas prebiehajúcej výstavy.
„Dostal som SMS správu od známych, že polícia si po ne prišla do pražskej galérie Art Space na pôde súkromnej univerzity. Žiadna štátna inštitúcia ma doteraz oficiálne nekontaktovala,“ vraví Rafa.
Kontroverzný umelec dostal v decembri trest od mestskej časti Praha 7 za vystavenie siedmich návrhov česko-rómskych vlajok.
V auguste 2013 ich nainštaloval na múroch pražského nábrežia, ktoré mala galéria prenajaté od mesta. V tom čase vrcholili v krajine protirómske pochody, Rafa chcel poukázať na práva Rómov v Česku.
Za pozmeňovanie štátneho symbolu mu teraz hrozí pokuta dvetisíc českých korún (72 eur). Podľa znaleckého posudku, ktorý si nechala vypracovať česká polícia, zákon porušený bol.
Výtvarník sa proti trestu odvolal a čaká na druhé rozhodnutie.
Polícii prekážali iba vlajky, ktoré využívali všetky tri národné farby. Ostatné návrhy vlajok s rómskymi symbolmi ponechala v galérii.
Rafa ani galéria nevedia, kde zhabané návrhy momentálne sú. Stanovisko českej polície sa nepodarilo získať ani denníku SME.
Nacionalizmus a umelci
Tomáš Rafa (1979) sa od roku 2009 venuje mapovaniu nacionalizmu v strednej Európe.
Na Slovensku sa stal známym maľovaním segregačných múrov, v Maďarsku a Poľsku natáčal pochody extrémistov, fotil protesty na Ukrajine. V roku 2011 sa stal víťazom prestížnej ceny Oskára Čepana.
Rómsku vlajku už v auguste namaľoval na segregačný múr vo Veľkej Ide.
Trestné oznámenie na neho podala krajne pravicová Robotnícka strana sociálnej spravodlivosti (DSSS). Radikáli tvrdili, že Slovák chce zmeniť český štátny symbol.
„Rafovo dielo je jedným z reprezentantov nacionalistického súboja v spoločnosti aj medzi umelcami, ktorý sa v súčasnosti odohráva v Česku, na Slovensku a najmä v Maďarsku,“ tvrdí umelecký kritik Fedor Blaščák.
Podobný odpor voči umeleckému spájaniu slovenskej vlajky s Rómami by sa podľa neho odohral i u nás.
„Vzhľadom na vzostup nacionalizmu by som to čakal najmä na východnom Slovensku,“ hovorí.
Predpokladá však, že zadržanie vlajok Rafovi, paradoxne, pomôže zviditeľniť sa: „Je to historická náhoda, že sa našiel niekto, komu výstava tak prekážala, až na umelca zavolal políciu. Vďaka svojim dielam teraz vyvolal veľkú diskusiu.“

Ďalšia česká vlajka
S tým súhlasí aj Dalibor Bača, autor plastovej busty Roberta Fica, ktorú verejne vystavil v auguste 2010 pred bratislavským Istropolisom. Po niekoľkých hodinách zmizla.
Aj Bača nainštaloval v centre Prahy upravenú českú vlajku. Česká polícia ho však neriešila, nečelil ani kritike verejnosti ako Rafa.
„Ak by na neho nepodali extrémisti trestné oznámenie, výstava by nezískala takú pozornosť,“ vysvetľuje.
Bačova inštalácia z kovu bola umiestnená na Námestí Jana Palacha. Modrý trojuholník na vlajke sa nehýbal, bielo-červené pole sa otáčalo v smere vetra. Malo poukázať na rozdelenie ČeskoSlovenska a „vetry“ korupcie, ktoré vládnu v krajine.
„Nie sme schopní akceptovať takéto umenie, pretože ho považujeme za konflikt,“ zdôrazňuje Dalibor Bača.
Tomáš Rafa aj galéria Artwall stále tvrdia, že chceli otvoriť diskusiu o spolužití Čechov a národnostných menšín v krajine. Časom budú podľa Rafu podobné aktivity ešte radikálnejšie, aby sa nimi verejnosť musela zaoberať.
Trestné oznámenia na umelcov alebo zahaľovanie diel považuje za prejav nevyzretej spoločnosti, ktorá nie je schopná otvorene hovoriť o svojich problémoch.
Výstavy, ktoré museli skončiť skôr
Kancelárii prezidenta Rudolfa Schustera sa v roku 2003 nepáčila socha v záhrade pred prezidentským palácom a požiadala primátora, aby ju odstránili. Socha bola dielom významnej americkej výtvarníčky Betty Goldovej, ktorá ju vytvorila počas podujatia Socha a objekt. Výrobu sochy financovalo americké veľvyslanectvo na Slovensku.
Len pár hodín vydržala busta Roberta Fica pred bratislavským Istropolisom (bývalým Domom odborov) v roku 2010. Jej autor Dalibor Bača tam dielo umiestnil ako súčasť projektu public-artovej galérie Verejný podstavec. S odborármi mal dohodu, no keď tí zistili, že ide o Roberta Fica, rozhodli sa ho odstrániť.
Inštaláciu výtvarníkov zo združenia Kassaboys dal odstrániť umelecký riaditeľ projektu Košice 2013 Vladimír Beskid. Časované nálože v papierových vreciach s výstražnými značkami nainštalovali do objektu v tvare raketovej hlavice a zároveň spustili elektronické zariadenie, ktoré začalo odpočítavať zostávajúci čas do štartu podujatia. Na fiktívnych náložiach boli reprodukované palcové titulky novín, ktoré kritizovali sporné stránky projektu Európske hlavné mesto kultúry.
Alexander Balogh

Beata
Balogová
