Agentúrnu správu sme nahradili článkom denníka SME
BRATISLAVA. Študentka Petra tento rok maturuje na bratislavskom cirkevnom Gymnáziu Matky Alexie. V sobotu má po prvý raz možnosť voliť prezidenta, nanečisto si to vyskúšala už v pondelok.
Jej gymnázium bolo jednou z 53 škôl, na ktorých sa uskutočnili simulované študentské voľby.
Inštitút pre verejné otázky (IVO) sa v nich na sympatie k prezidentským kandidátom pýtal stredoškolákov po celom Slovensku.
Petra hlasovala za Milana Kňažka. „Je ústrednou postavou nežnej revolúcie a vie, o čom politika je.“
V skutočných voľbách ešte svoje rozhodnutie zváži, okrem Kňažka do úvahy prichádza aj Radoslav Procházka. Tomu vraj drukuje väčšina z jej triedy.
Zvíťazil by Kiska
I keď je Procházka na gymnáziách, najmä tých cirkevných, skutočne populárny, v celoslovenskom meradle by ho predstihol Andrej Kiska.
Volilo ho takmer 37 percent stredoškolákov. Procházka získal necelých 25 percent, tretí premiér Robert Fico úplne prepadol – hlas by mu dalo len asi desať percent mladých, približne rovnako ako Milanovi Kňažkovi.
Do študentských volieb sa mohlo zapojiť 14-tisíc stredoškolákov, ktorí dosiahli aspoň 15 rokov. V realite teda ešte nemajú volebné právo.
Hlasovalo nakoniec 7644 študentov, účasť teda dosiahla 54,49 percenta.
Voľby sa podobali skutočným. „Týždeň predtým sme robili kampaň a ohlásili ich školským rozhlasom,“ hovorí učiteľka Anna Mikulská z topoľčianskej Strednej odbornej školy drevárskej.
„Určila som trojčlennú volebnú komisiu, boli to žiaci tretieho ročníka, takí zodpovední chlapci, ktorí to mali všetko na starosti. Pripravili sme aj volebnú miestnosť v priestoroch školskej knižnice.“
Miestnosť s urnou bola na všetkých školách otvorená v pondelok 10. marca od ôsmej do štvrtej. Žiaci si svojho favorita zaškrtli na lístku, ktorý vyzeral ako ozajstný.
Fico neuspel ani doma
IVO chcel projektom študentských volieb stredoškolákov motivovať, aby raz prišli k tým skutočným.
Miroslav Kollár z inštitútu hovorí, že výsledky aj napriek veľkej vzorke nemožno považovať za reprezentatívne.
Nedá sa z nich hádať ani to, ako sa budú správať prvovoliči. Prezidenta bude v sobotu po prvý raz voliť asi 340-tisíc mladých ľudí.
„Najväčší rozdiel oproti prieskumom verejnej mienky je nízka obľúbenosť Roberta Fica, a to je plošný obraz takmer všetkých škôl.“ Premiér nevyhral ani vo svojich rodných Topoľčanoch.
„Prekvapilo ma, že vyhral pán Kiska, a nie náš rodák,“ priznáva učiteľka Mikulská.
Kollár dodáva, že mladí sa prikláňajú ku kandidátom, ktorí sú im bližší aj vekovo.
„Toto nie je generácia, ktorá by si pamätala 90. roky, nevedia nič o konfliktoch, ktoré sa riešili napríklad v roku 1998,“ vysvetľuje slabšie čísla Milana Kňažka či neúspech Pavla Hrušovského a Jána Čarnogurského, ktorí získali dve, respektíve jedno percento hlasov.

Beata
Balogová
