Aliancia Fair-play zisťovala majetok kandidátov. Profil Radoslava Procházku nezverejnila pre chýbajúce údaje o hodnote nehnuteľného majetku.
Agentúrnu správu sme nahradili článkom denníka SME
BRATISLAVA. Rekreačná chata, vinica, podielové listy, úspory, dve autá a stavebné sporenie.
Zhruba to zistia o majetkových pomeroch prezidentského kandidáta Roberta Fica voliči spoliehajúci sa na oficiálne oznámenie, ktoré verejní funkcionári odovzdávajú Národnej rade.
Deväťročný Volkswagen Passat v nadobúdacej cene do milióna korún, necelý hektár ornej pôdy zdedený v obci Maňa či rodinný dom v Nitre postavený v roku 1992 za 220-tisíc korún. A to aj s listom vlastníctva.
Tak naproti tomu vyzerajú údaje z majetkového profilu ďalšieho prezidentského kandidáta Pavla Hrušovského zverejneného na stránke Aliancie Fair-play.
Kliknutím prejdete na stránku Politikaopen
Zapojili sa len traja
Čo vlastnia
Milan Kňažko: ročné príjmy 35tisíc eur, tri rodinné domy, stavebný pozemok, podiel vo firme, na účtoch 800-tisíc eur, hnuteľný majetok 1,05 milióna eur...
Andrej Kiska: príjmy 708-tisíc eur, rodinný dom, podiel v 5 firmách, na účtoch 5,9 milióna eur, hnuteľný majetok 6,1 milióna eur...
Pavol Hrušovský: príjmy 25-tisíc eur, rodinný dom, orná pôda, na účtoch 180-tisíc eur, hnuteľný majetok za 190-tisíc eur...
Robert Fico: príjmy 40-tisíc eur, chata, vinica, úspory ...
Projekt Politikaopen spustila aliancia už v roku 2010 pre nespokojnosť s hmlistými údajmi, ktoré politici poskytujú voličom v oficiálnych priznaniach.
Nadštandardné informácie o majetkových pomeroch a personálnych väzbách odvtedy poskytlo 305 politikov od komunálnej až po celoštátnu úroveň.
Aliancia začiatkom februára ponúkla túto možnosť aj všetkým 14 kandidátom na prezidenta, využili ju iba Hrušovský, Andrej Kiska a Milan Kňažko.
Okrem detailných informácií o majetku v profiloch zverejnili aj údaje o financovaní kampaní.
„Na to, že sa práve chystajú štvrté priame prezidentské voľby, máme neuveriteľne nízke očakávania na kandidátov,“ hovorí šéfka aliancie Zuzana Wienk.
Prvé informácie o financovaní kampane pritom musia kandidáti zverejniť až po voľbách.
„Nečudo, že potom nemáme informácie, že v pozadí politikov sa objavujú rôzni albánski drogoví mafiáni, finanční žraloci alebo iné skryté záujmy,“ vraví Wienk.
Do projektu sa zapojil aj Radoslav Procházka, ktorý však dosiaľ neposkytol všetky údaje.
Martin Dubéci z jeho štábu vysvetľuje, že hneď ako sa im podarí vyhľadať nadobúdacie ceny niektorých pozemkov, profil doplnia. Ostatné údaje medzitým zverejnil tento týždeň na tlačovej konferencii.
Odmietli ich
Viacerí kandidáti profily vyplniť odmietli.
„Ján Čarnogurský nám povedal, že on už má svoj profil zverejnený na Topkách, Gyula Bárdos povedal, že nestíha a Robert Fico či Helena Mezenská uviedli, že už majú priznanie na stránke Národnej rady,“ povedala projektová manažérka aliancie Mirka Grófová.
Ani z priznaní na stránke aliancie však voliči nezistia všetko.
Kiska v ňom napríklad neuvádza lietadlo, ktoré využíva aj na súkromné účely. Patrí totiž firme, ktorej je spoluvlastníkom.
„Budeme uvažovať nad rozšírením profilov aj o informácie o majetku právnických osôb, ktorý kandidáti využívajú,“ povedala Wienk.

Beata
Balogová
