BRATISLAVA. Iba pár hodín pred začiatkom volebného moratória zaútočil prezidentský kandidát a premiér Robert Fico (Smer) na jedného zo svojich hlavných súperov Andreja Kisku.
Označil ho za úžerníka a opatrnejšie aj za sektára. Prebral tak tvrdenia z očierňujúcich letákov, ktoré sa posledné dni šíria po Slovensku.
„Zarobil peniaze úžerou na chudobných ľuďoch, v úžere pokračuje v Českej republike, podľa jeho spoločníka zneužil charitu na politické ciele a má podľa všetkého blízko aj k sekte scientológov,“ vyhlásil Fico v stredu v online debate denníka Nový Čas.
Do stredy Fico na Kisku priamo neútočil, v inzerátoch len odkazoval, že Slovensko potrebuje skúseného prezidenta a nie experimenty.
„Prihlásil sa tým k masívnej a finančne nákladnej antikampani, ktorá sa proti mne doteraz viedla cez anonymné letáky, nastrčené osoby na sociálnych sieťach a cez jemu spriaznené médiá,“ reagoval v stredu na útok Kiska.
Fico tvrdil, že má dôkazy
Debata bola v stredu predpoludním, Fico s Kiskom sa večer s ďalšími vážnymi kandidátmi stretli v diskusiách v RTVS a v televízii Markíza.
Premiér na Kisku zaútočil opäť, v debate verejnoprávnej televízie otvorene povedal nielen to, že Kiska zbohatol na úžere, ale že má aj dôkazy. Na výzvu moderátora, nech ich ukáže, odpovedal, že počas debaty na to nie je priestor.
„Ukážem vám rozsudky. Opakujem: Svoje peniaze ste získali úžerou a za týmto si stojím,“ povedal premiér. Okrem toho Kiskovi vyčítal aj to, že podporuje registrované partnerstvá.
Ako jediný sa Kisku zastal Radoslav Procházka, odmietol pri jeho firmách hovoriť o úžere.
Ostatní pravicoví kandidáti favorita na postup do druhého kola skôr kritizovali. „Kde ste boli, keď sme my bojovali s Mečiarom,“ pýtal sa napríklad Hrušovský.
Vyšetrujú
Pre ohováranie a krivé obvinenia z letáku podal Kiska trestné oznámenie. O prípadnom trestnom oznámení na Fica teraz nehovorí. Polícia prípad vyšetruje, viac povedať nechcela.
Oznámenie má na stole aj Generálna prokuratúra. „Trestné oznámenie bude vybavené v zákonom stanovenej lehote,“ vraví hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.
Objednávku na roznášanie letákov dostala aj štátna Slovenská pošta. Nateraz sa rozhodla, že ich roznášať nebude.
O ďalšom postupe sa ešte pošta poradí s regulačným poštovým úradom. Pred prvým kolom však už letáky pre moratórium do obehu nepošle. Do schránok ich zrejme roznášajú súkromné firmy.
Posledná debata: Hlavný terč bol Kiska, hlavní strelci Fico a HrušovskýČítajte
Zatiaľ pokuta, iba v Česku
Klamlivé letáky a inzercia sa pravidelne objavujú takmer pri každom ľudovom hlasovaní.
Pred druhým kolom minulých prezidentských volieb chceli očierniť aj Ivetu Radičovú. Zaplatená inzercia presviedčala, že podporuje autonómiu pre Maďarov.
Duel s Ivanom Gašparovičom, ktorého podporil Smer, prehrala. Vinníka nenašli.
Minulý rok už v čase moratória vyšiel v Česku v bulvárnom denníku Blesk očierňujúci inzerát s titulkom „Nevoľte Karla Schwarzenberga“.
Aj tento prípad vyšetrovala polícia. Pred súd však nešiel aj napriek tomu, že vydavateľ novín odkryl zadávateľa inzercie, právnika Vladimíra Zavadila. Polícia totiž nevedela dokázať, že zámerne šíril klamstvá.
„Trestné oznámenie vychádzalo zo subjektívneho vnímania,“ povedala hovorkyňa českej polície Andrea Zoulová.
Zavadila potrestala iba Česká advokátska komora dovtedy najvyššou pokutou 850-tisíc českých korún, podľa portálu tyden.cz sa proti nej začiatkom roka odvolal.
99 percent
Policajti zasahovali rýchlo tesne pred parlamentnými voľbami v roku 2012.
Vtedajší policajný prezident Jaroslav Spišiak oznámil začatie trestného konania pre podvod. Preverovali platnosť petičných hárkov strany 99 percent, na ktorých boli aj podpisy mŕtvych ľudí alebo takých, ktorí sa k nim nehlásili.
Podvod polícia nedokázala. Strana sa do parlamentu nedostala, na Spišiaka podala trestné oznámenie.
Vyšetrovateľ ho odmietol, no hovoril, že Spišiak by si za informovanie zaslúžil disciplinárny trest. Nepotrestali ho, už vtedy nebol v polícii.

Beata
Balogová
