BRATISLAVA. Inšpektori ochrany prírody a krajiny Slovenskej inšpekcie životného prostredia udelili v minulom roku pokuty 80 481 eur, pričom najvyššie pokuty boli za nelegálne výruby drevín.
Informoval o tom hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano. Inšpektori vykonali 513 kontrol a uložili 98 pokút.
Najvyššiu pokutu dostali v Zlatých Moravciach
Najvyššiu pokutu, 15-tisíc eur, uložili vlani inšpektori spoločnosti IMA Invest v Zlatých Moravciach. Dôvodom bolo, že bez súhlasu orgánu ochrany prírody vyrúbala 65 drevín (jelše, vŕby, topole) popri potoku Truzov v obci Čaradice.
Spoločnosť Letax v Senici dostala pokuty 9000 a 7000 eur za vyrúb drevín v Prírodnej pamiatke Ivanské rameno a na území európskeho významu Skalické alúvium Moravy v piatom a v druhom stupni ochrany.
Dreviny vyrúbali na ploche, ktorá tvorila takmer štvrtinu rozlohy Prírodnej pamiatky Ivanské rameno.
Zákon firma porušila aj výsadbou šľachtených kultivarov topoľov čiernych, čím rozšírila nepôvodný druh rastliny.
Pokutu 5 000 eur uložili inšpektori obci Malé Leváre za vyrúbanie drevín bez súhlasu orgánu ochrany prírody medzi obcami Malé Leváre a Veľké Leváre.
V minulom roku bolo podaných najviac podnetov od občanov a rôznych organizácií práve na prešetrenie legálnosti výrubu drevín a ich poškodzovania.
Zákon porušili aj výstavbou či pasením zvierat
Inšpektori zaznamenali aj mnoho iných prípadov porušovania zákona o ochrane prírody a krajiny, predovšetkým v chránených územiach.
Išlo najmä o umiestňovanie stavieb v nich, pasenie hospodárskych zvierat, používanie chemických látok, zásahy do vodných plôch a mokradí, vjazd a státie motorových vozidiel, geologické a banské práce, športové aktivity alebo verejné spoločenské podujatia v chránených územiach.
Inšpektori sa zamerali aj na dodržiavanie zákona o ochrane druhov voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín reguláciou obchodu s nimi (tzv. zákon CITES) a s ním súvisiacich nariadení Európskej únie.
Pri 43 kontrolách u držiteľov vtákov zistili porušenie zákona u 20 chovateľov. Týkalo sa najmä papagájov, dravých vtákov a sov.
Najčastejšie zistené nedostatky boli nedôsledné alebo úplne chýbajúce vedenie evidencie o držaných exemplároch, nepreukázanie pôvodu alebo spôsobu ich nadobudnutia, či vykonávanie komerčnej činnosti s týmito exemplármi bez príslušných povolení.
V Kežmarku jednej osobe tiež zhabali tri korytnačky písmenkové, ktorých držba je podľa CITES nezákonná.