Bratislava 25. júna (TASR) - Neplatenie výživného a ďalšie problémy detí zo zmiešaných partnerských vzťahov Slovákov a Vietnamcov, určitý čas žijúcich v SR, boli na programe dnešného rokovania štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí SR Jaroslava Chleba a jeho vietnamského rezortného partnera Nguyena Van Nganha. Obe krajiny by mali spoločne doriešiť aj otázku značnej časti etnických Vietnamcov žijúcich v SR, ktorí sa dostali do postavenia občanov bez štátnej príslušnosti, povedal po stretnutí Chlebo. Nguyen mu totiž tlmočil žiadosť vietnamskej strany, aby slovenské úrady svoj postup voči týmto ľuďom prehodnotili a vyhlásil, že vietnamská vláda ich usmerňuje, aby dodržiavali právne predpisy SR.
Obaja ministerskí úradníci sa na schôdzke vyslovili za zvýšenie vzájomnej obchodnej výmeny, ktorá objemom 13 miliónov USD predstavuje iba päť promile zahraničnoobchodnej bilancie SR. Skutočnosť, že Vietnam v hotovosti splatil celý svoj dlh voči SR, je podľa Chleba významným gestom potvrdzujúcim schopnosti a záujem tejto ázijskej krajiny o ekonomickú spoluprácu so SR.
Hoci pozornosť oboch krajín sa sústreďuje najmä na strojárstvo, energetiku a infraštrukturálne projekty, na dnešnom rokovaní deklarovali záujem o kooperáciu v oblasti vojenskej techniky, ktorá zatiaľ nie je súčasťou registrovanej obchodnej výmeny.
Podľa Chleba by však nemalo ísť o dodávky zbraní, ale o využitie kapacít slovenských vojenských opravárenských podnikov na opravy a repasáciu vojenskej techniky, ktorá je v oboch krajinách vo veľkej miere identická. K zvýšeniu vzájomnej obchodnej výmeny by malo prispieť podpísanie dohôd o vzájomnej podpore a ochrane investícií a zamedzení dvojitého zdanenia. Zmluvy sú však iba v prípravnej fáze a podľa slovenského štátneho tajomníka je ešte predčasné hovoriť o možnom termíne ich podpísania.
Otázka dodržiavania ľudských práv vo Vietnamskej socialistickej republike, ktorú má šéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan navštíviť koncom augusta, na programe schôdzky nebola. Situácia v tejto oblasti si podľa Chleba nevyžaduje politické stanoviská.
Nguyen v tejto súvislosti konštatoval, že jeho národ 40 rokov bojoval za slobodu a nezávislosť. Tento boj ho stál aj mnoho ľudských životov. "Národu, ktorý zaplatil takú vysokú cenu za slobodu, nemožno vyčítať, že nedodržiava demokraciu a ľudské práva", povedal. Súčasne vyhlásil, že Vietnam je právnym štátom, ktorý má v ústave zakotvenú slobodu prejavu, vierovyznania i zhromažďovania. Ľudské práva sú podľa neho na oveľa vyššej úrovni ako v minulosti, pričom sa v krajine dvojnásobne zvýšila životná úroveň.