Zuzana Szatmary, riaditeľka nadácie Charta 77, spisovateľka
„Pripitý strojný inžinier M. mi na oslave MDŽ v roku 1978 povedal: „Musíš ale uznať, že odhliadnuc od židovskej otázky bol slovenský štát fantastická vec!“ Skúsila som odhliadnuť od horehronských zavraždených blízkych vo vápennej peci v Kremničke, od otcových rodičov, čo vyleteli hore komínom v Auschwitzi, od maminých malých súrodencov Grétky a Ernesta a rodičov v masovom hrobe nad Ružomberkom. Skúsila som odhliadnuť, že nebyť bojovnej odvahy mojej mladej mamy a otca v povstaní, nenarodím sa. Medzitým inžinier M. a inžinier A., členovia podnikového výboru KSČ, začali mocne hulákať: „Slovák som a Slovák budem, čierne čižmy nosiť budem!“ „Tu máš odpoveď na otázku!“ strelila som inžinierovi M. zaucho, „a opováž sa ešte raz odhliadať!“
Najhoršia vláda je tá, ktorej sa boja nevinní. Aké by bolo vtedy nebo nad slovenskými horami a dolinami, keby sa hrôza nevinných zhmotnila? A aké by bolo dnes?“
Jana Dubovcová, verejná ochrankyňa práv
„Slovenský štát hodnotím ako úplnú katastrofu. Prijali sa vtedy zákony, ktoré umožnili až genocídu a verejná mienka bola až tak zmanipulovaná, že mnohí ľudia s tým všetkým súhlasili. Legitimizovalo sa páchanie zla a násilia voči vybraným skupinám obyvateľov. Dôsledky tohto spôsobu myslenia a zneužitie národného cítenia si nesieme dodnes.“
Slavomír Michálek, riaditeľ historického ústavu SAV
„Utvorenie Slovenského štátu bolo vedľajším produktom nacistickej agresie proti Česko-Slovensku. Uvedený faktor rozhodujúcou mierou poznamenal nielen vnútornú a zahraničnú politiku nového štátu, ale určil aj časové limity jeho celej šesťročnej existencie. V Slovenskom štáte, ktorý mal v nacistických plánoch hrať úlohu „vzorového satelitu", bol nastolený totalitný režim s mnohými fašistickými prvkami. Jeho armáda bola zatiahnutá do vojny proti Poľskom a proti s mocnostiam antihitlerovskej koalície. Jeho režim takzvaným riešením židovskej otázky páchal zločiny proti ľudskosti. Všetky spomínané skutočnosti nerozlučne zviazali existenciu Slovenského štátu s osudmi hitlerovského Nemecka až do jeho tragického konca.“
Stanislav Mičev, riaditeľ Múzea SNP
„Slovenská republika 1939 – 1945 bola totalitným štátom fašistického typu. Vzhľadom na to, že politický, hospodársky a vojenský vývin bol veľmi rýchly nestačila vládnúca garnitúra dobudovať všetky totalitné štruktúry. Republika bola nedemokratická s uplatňovaním rasovej neznášanlivosti vo svojej politike, prenasledovaním politických odporcov a hlavne jej politici sa kompromitovali otvorenou kolaboráciou s nacistickým Nemeckom.“
Richard Sulík, predseda SaS
„S obdobím vojnového Slovenského štátu nemám osobnú skúsenosť. Som odkázaný len na sprostredkované informácie. Faktom je, že pri všetkej zložitosti tej doby boli prijaté antisemitské zákony a na základe nich podniknuté také brutálne kroky voči židovskej menšine, ktoré by nás aj dnes mali v hĺbke duše zahanbovať. V tomto vnútornom zahanbení by malo pretrvávať poučenie z tej doby."
Marián Tkáč, predseda Matice slovenskej
„Samotný vznik Slovenského štátu 14. marca 1939 rozhodnutím zákonodarného orgánu bol kvalitatívnou zmenou v postavení Slovákov ako národa, hoci sa, žiaľ, udial pod tlakom vonkajších okolností, najmä hrozby rozdelenia nášho územia susedným štátom. Slovensko dosiahlo medzinárodnoprávnu subjektivitu, nastal rozvoj kultúry, vzdelania, vedy i hospodárstva, počas celého trvania štátu napríklad nebol, na rozdiel od okolitých štátov, zavedený klasický lístkový prídelový systém. Tým sa určitým spôsobom napĺňalo úsilie Slovákov o národnú emancipáciu, o ktorú sa aktívne usilovala aj Matica slovenská. Pravda, trvanie Slovenskej republiky 1939 – 1945 negatívne ovplyvnila druhá svetová vojna a hegemónia nacistického Nemecka v Európe, čo poznamenalo charakter režimu tohto štátu. Rasové zákonodarstvo, nezlučiteľné so zásadami ľudskosti, a osud nevinných obetí, je jeho neodpustiteľnou čiernou škvrnou.“
Béla Bugár, predseda Most-Híd
„Bol to totalitný štát s viacerými fašistickými znakmi, vrátane princípu štátostrany. O jeho účasti na holokauste nehovoriac. Vznikol z vôle Hitlera ako vedľajší produkt nacistického rozbitia Československa. Bol to naozajstný danajský dar a tak ho treba aj historicky hodnotiť.“
Pavol Frešo, predseda SDKÚ
„Samostatný štát vznikol v zložitej medzinárodnej politickej situácii. To, čo považujem za najtragickejšiu kapitolu jeho krátkej existencie je fakt, že takmer 70 tisíc vlastných občanov poslal na smrť a ešte za to platil. To je neospravedlniteľné.“
Ján Figeľ, predseda KDH
„Obdobie slovenského vojnového štátu bolo poznamenané krivdami páchanými na našom obyvateľstve. Deportácie židovského a rómskeho obyvateľstva zanechali trvalú jazvu na dejinách nášho národa, ako aj prvého slovenského štátu. Je na historikoch, aby dôkladne a objektívne skúmali tieto dejiny a podávali pravdivý obraz o nich.“
Igor Matovič, OĽaNO
„Slovenský štát je nepopierateľný historický fakt, o ktorom treba hovoriť, nezabúdať naňho a hlavne sa z neho poučiť. Tabuizovanie nikdy žiadnej téme nepomohlo.“
Dušan Čaplovič, minister školstva
„Vojnová Slovenská republika pôsobila ako nedemokratický a totalitný režim, predĺžená ruka nemeckého nacistického režimu a talianskeho fašizmu, tieto idey sa prejavovali v praktických krokoch: násilným potláčaním národnostných menšín, cieleného vyhladzovania občanov židovského pôvodu – holokaustu, vlády jedného vodcu a zapojením sa do nacistického vojenského ťaženia a okupácie iných národov a štátov (Poľska, Sovietskeho zväzu: Ruska, Bieloruska a Ukrajiny)“
Marek Maďarič, minister kultúry
„Už vznik Slovenského štátu bol polemický, pretože bol viac nanútený Nemeckom, ako vytúžený, či vybojovaný. Išlo o obdobie vojny, čo Slovenský štát zásadne poznačilo. Na jednej strane bol medzinárodne uznaný dôležitými štátmi, s výnimkou USA, na druhej strane bol satelitom nacistického Nemecka. To malo svoje priame negatívne dôsledky v tom, že to bol štát s totalitným režimom, že postupne likvidoval osobné a politické slobody, čo sa najtragickejšie prejavilo voči slovenským Židom. Na druhej strane bol určitým nezvratným krokom v národno-emancipačnom formovaní Slovenska. Každopádne režim Slovenského štátu bol odsúdeniahodný a jeho politika tragická.“
Igor Rintel, predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR
„V Slovenskom štáte v období II. svetovej vojny bol pri moci nedemokratický a fašistický režim, ktorý prenasledoval vlastných občanov, ktorí sa mu nepáčili z dôvodov názorov, náboženstva alebo pôvodu. Na základe vlastnej legislatívy a vlastného rozhodnutia deportoval a tým zväčša poslal na smrť 60 tisíc svojich židovských občanov. Tieto deportácie sa robili napriek mnohým protestom zo zahraničia opakovane proti nim protestoval aj Vatikán. O morálnej a politickej zodpovednosti ľudáckeho režimu za rasové zákonodarstvo a deportácie Židov sa nedá pochybovať. Žiaľ, existujú „politici“, ktorí sa snažia o rehabilitáciu predstaviteľov režimu Slovenského štátu, hľadajú argumenty na relativizovanie alebo ospravedlňovanie ich zločinov. Stará múdrosť však vraví, že pokiaľ sa z histórie nepoučíme, musíme si ju zopakovať.“