BRATISLAVA. Prezidentský kandidát Andrej Kiska je z hľadiska zahraničnej politiky dobrodruh, vyhlásil jeho súper zo Smeru Robert Fico.
Od pravicových strán je podľa premiéra nezodpovedné, ak ho podporujú len preto, aby sa prezidentom nestal on.
"Čaká nás predsedníctvo v Únii, čaká nás predsedníctvo vo V4. Idú ťažké summity NATO, kde sa bude diskutovať o Ukrajine," pripomenul na tlačovej konferencii predseda a prezidentský kandidát Smeru Robert Fico.
"Považujem za hazard, čo predvádza pravica. Nemá problém podporiť kandidáta, o ktorom nikto nič nevieme. Chcem vyzvať voličov, aby neakceptovali tento spôsob boja proti ľavici," vyhlásil Robert Fico s tým, že aj on má právo mobilizovať voličov.
Vyčíta Kiskovi postoj ku Kosovu
Pripomenul, že Andrej Kiska sa vyslovil za to, aby Slovensko uznalo Kosovo, čo je podľa neho krok, ktorý by mal závažné zahraničnopolitické dôsledky.
"Výsledok v prvom kole je pre nás veľký úspech. Báli sme sa syndrómu pána Fischera, alebo pána Kukana. Napriek tomu, aká je teraz atmosféra, sme v druhom kole, čo považujem za dobré východisko," povedal.
V prvom kole podľa Fica mnohí voliči ľavice podľahli pocitu, že ich kandidát je favoritom a volieb sa nezúčastnili.
Dodal, že v kampani chce reagovať aj na trestné oznámenie, ktoré na neho avizoval Andrej Kiska. Zdôraznil, že bude vysvetľovať jednotlivé fakty, o ktorých hovoril, či už sa týkajú Kiskovho podnikania, alebo vzťahu k scientologickej cirkvi.
Roberta Fica na tlačovej konferencii podporil aj podpredseda Európskej komisie a líder eurokandidátky Smeru Maroš Šefčovič.
Upozornil, že aj Európsku úniu čaká množstvo dôležitých rozhodnutí a Slovensko potrebuje kompetentného prezidenta.

Kritizuje KDH a vyťahuje scientológiu
Fico tiež na tlačovej konferencii vyhlásil, že Smer podporí návrh ústavného zakotvenia manželstva, aj keď ho KDH nepodporilo v druhom kole.
Smer má podľa Fica záujem o prijatie takéhoto návrhu ústavného zákona, kritizoval však KDH, že sa rozhodlo podporiť v druhom kole Kisku.
"Keď vidíme, čo urobilo KDH, keď je preukázateľné, že Kiska mal vzťahy so scientologickou cirkvou, čo je potom účelom súboja pravice,“ opýtal sa.
Má tiež v pláne odpovedať na trestné oznámenie, ktoré Kiska podáva za viaceré premiérove výroky.
"Podať na premiéra trestné oznámenie za tri veci, ktoré som pomenoval a ktoré vyplávali v médiách na povrch, že spôsob jeho zbohatnutia nebol práve najčistejší, že má blízko k scientológii a že zneužíva charitu, to som nepovedal ja, to vychádza na povrch,“ povedal s tým, že predloží aj dôkazy.
Fico sa doteraz nevyslovil, či verí v Boha, považuje to za svoju súkromnú vec. V prihláške do komunistickej strany napísal, že je prísny ateista.
Opozícia sa postavila za Kisku
Pravicové strany sa v reakcii na Fica postavili za Kisku. Predseda SDKÚ Pavol Frešo poukázal na premiérove kroky v oblasti zahraničnej politiky.
"Vieme napríklad, že Robert Fico je ten, kto nevedel zaujať jasný postoj ku kríze na Ukrajine, nedokáže veci pomenovať pravým menom a nemal v minulosti problém navštíviť krvavého diktátora Kaddáfiho v jeho stane v Líbyi".
Poslanec a podpredseda KDH Pavol Abrhan tvrdí, že je dôležite, aby najvyššie ústavné funkcie v štáte neovládla jedna strana.
"Ľahšie by sa dávala podpora Radoslavovi Procházkovi, ktorý má už nejakú víziu," skonštatoval poslanec Martin Poliačik (SaS). "Kiska má ale šancu rásť a stať sa štátnikom," dodal.
"Ide o vyhlásenie človeka, ktorý viackrát vážne poškodil Slovensko a jeho vláda je prepojená s mnohými kauzami," skonštatoval Gábor Gál (Most-Híd).
"Pre budúcnosť Slovenska je oveľa dôležitejšie, aby bol budúci prezident čestný a charakterný človek ako to, či má fotku s Barackom Obamom," vyhlásil Daniel Lipšic. Jeho Nova sa chce aktívne zapojiť do podpory Kisku.
Za rečami o koalícii vidia taktiku
Fico na tlačovej konferencii tiež povedal, že "nevylučuje, že môže padnúť ponuka pre opozíciu na vytvorenie koalície". Pravicové strany to však považujú za taktiku.
"Fico sa snaží zbaviť zodpovednosti," povedal podpredseda SDKÚ Ivan Štefanec. "Sľuboval istoty, no čas splnenia sľubov sa blíži. Ľudia tomu rozumejú".
Abrhan vo vzniku koalície nevidí logiku. "Vznik koalície je bezpredmetný, vládna strana má 83 poslancov. Nasľubovali istoty, nech ich splnia".
Gábor Gál dodal, že s cieľmi a hodnotami by sa nemalo obchodovať, preto nevidí dôvod na to reagovať.
Martin Poliačik na margo možnej koalície Smeru a pravice poznamenal, že záleží od toho, aký slabý sa Smer bude cítiť.
"S vládnou koalíciou Smer a KDH ale istým spôsobom počítame," dodal.

Beata
Balogová
