Všetky by mali podľa návrhu vládneho kabinetu podliehať režimu skráteného legislatívneho pokračovania.
Predseda NR SR Pavol Hrušovský sa na prvom stretnutí s novinármi vyslovil proti zneužívaniu inštitútu zrýchleného prijímania zákonov, pretože môže negatívne ovplyvniť kvalitu schvaľovaných zákonov. Spomenul výslovne prax, keď bol v jeden deň návrh zákona predložený a v ten istý aj schválený. Na margo návrhov na skrátené konanie šéf snemovne zdôraznil, že podmienku tohto postupu zakotvenú v rokovacom poriadku nemožno vnímať iba z prísne ekonomických či hospodárskych hľadísk, ale aj z hľadiska politických rozhodnutí zabezpečiť prosperitu a stabilitu vývoja spoločnosti. Tým aj dôveryhodnosti SR v medzinárodnom meradle, dodal.
Zákon o rokovacom poriadku v 89 paragrafe uvádza, že k skrátenému legislatívnemu konaniu možno pristúpiť "za mimoriadnych okolností, keď môže dôjsť k ohrozeniu základných ľudských práv a slobôd alebo bezpečnosti alebo ak hrozia štátu značné hospodárske škody".
Medzi 22 novelami zákonov, ktoré kabinet Mikuláša Dzurindu predkladá poslancom, sú právne normy dotýkajúce sa štátnej služby colníkov, príslušníkov polície, SIS, Zboru väzenskej a justičnej stráže a Železničnej polície, všeobecných zákonov o štátnej a verejnej službe, právnej normy o peňažných náležitostiach vojakov, o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov, sudcoch a prísediacich, platových pomeroch prokurátorov a zákon o Hasičskom a záchrannom zbore.
Zo sociálnej oblasti sú pripravené zmeny v zákonoch o sociálnom poistení, o zamestnanosti, o sociálnej pomoci, o rodičovskom príspevku, o prídavku na deti, o poskytnutí jednorazového finančného príspevku politickým väzňom a o zdravotnom poistení. K nim treba prirátať aj zmeny rýdzo ekonomických nástrojov zakotvených v právnych normách o dani z pridanej hodnoty, o spotrebnej dani z tabaku a tabakových výrobkov, minerálnych olejov, ale aj stavebnom sporení.
Harmonogram schôdze zákonodarcov ráta s tým, že po predložení Programového vyhlásenia vlády SR so žiadosťou o vyslovenie dôvery premiérom Mikulášom Dzurindom, sa budú poslanci venovať 6. novembra spomínaným návrhom na skrátené legislatívne konanie, a po ich akceptácii aj prvým čítaniam. Po tejto etape bude zasadanie prerušené do 12. novembra, keď sa začne v snemovni posudzovanie Programového vyhlásenia vlády a následne aj schvaľovanie predložených noviel zákonov. V návrhu programu 3.schôdze NRSR sú aj návrhy na voľbu členov Rady Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu, ako aj dva obligatórne body - Hodina otázok a Interpelácie poslancov.
Významnou novinkou v záujme informovanosti verejnosti o práci zákonodarcov je, že všetky návrhy zákonov pre schôdzu parlamentu budú priebežne sprístupnené na internetovej stránke Národnej rady SR.