V Levoči môžu rodičia školákov zapísať do súkromnej základnej školy. Otvoriť by sa mala po prvýkrát v septembri tohto roku. Mesto i jej zriaďovateľ odmieta špekulácie, že za vytvorením súkromnej školy je oddeľovanie rómskych a nerómskych detí.
LEVOČA. V Levoči by mala v novom školskom roku vzniknúť základná súkromná škola. Jej sprevádzkovanie závisí od počtu detí, ktoré Levočania do nej zapíšu.
Názory verejnosti, že ide o zámerný krok pre oddelenie neprispôsobivých detí v triedach, mesto rozhodne odmieta. Amnesty International (AI) Slovensko v minulosti kritizovala Levočanov pre údajnú segregáciu rómskych detí.
Primátor Miroslav Vilkovský (Smer) zastáva názor, že v žiadnej základnej škole na území mesta nie sú a ani neboli deti segregované.
„V každej triede sa učia spoločne rómske a nerómske deti. Naopak, Levoča by mohla byť príkladom inkluzívneho vzdelávania detí a mládeže aj pre ostatné samosprávy na Slovensku.“
Ku konfliktu zájmov nedochádza
Vznik ďalšej, súkromnej školy v meste nevníma primátor ako hrozbu pre rušenie školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta.
„K dnešnému dňu máme v troch základných školách vyše 1500 žiakov. Vznikom ďalšieho zariadenia sa v našom meste zvýši počet žiakov. Je to aj v súlade so závermi ministerstva školstva, pretože práve to hovorí o rušení tzv. málotriedok v obciach z dôvodu ich neefektívnosti. Vnímame to ako ďalší krok ku skvalitneniu vzdelávania našich detí a budúcich generácií. Takéto školy už dávnejšie pôsobia aj v iných mestách na Slovensku,“ prízvukuje.
Zriaďovateľ súkromnej školy Nikolaj Kučka je zároveň vedúcim odboru školstva na Mestskom úrade v Levoči. Primátor si nemyslí, že v tomto prípade dochádza ku konfliktu záujmov.
„Nie som právnik a teda neviem, ktorý zákon hovorí o konflikte záujmov v takomto prípade. Ak sa škola v septembri otvorí a bude v tom rozpor, tak vedúceho odboru školstva odvolám,“ doplnil.
Príležitosť pre všetky deti
Zriaďovateľ Nikolaj Kučka potvrdzuje, že ministerstvo školstva v októbri 2013 odsúhlasilo žiadosť a zaradilo toto súkromné zariadenie do siete škôl a školských zariadení na Slovensku.
„Zápis ešte neznamená, že sa škola v septembri otvorí. O všetkom rozhodne počet detí, ktoré by mali školu navštevovať. Zápis vyhodnotíme v prvom májovom týždni,“ upozorňuje N. Kučka.
Aj on popiera šíriace sa fámy o segregácii detí. „Prvoradým zámerom je ponúknuť všetkým rodičom možnosť výberu, kde by mali chodiť do školy ich ratolesti. Zároveň chceme pritiahnuť späť deti, ktoré rodičia vozia do škôl mimo mesta. V neposlednom rade je to výzva pre rodiny z okolitých obcí, ktoré majú školopovinné deti. Do školy možno zapísať všetky deti, rómske či nerómske. Nerobíme žiadne výnimky,“ zdôrazňuje.
Mesačný poplatok na každého žiaka v súkromnej škole je stanovený na 15 eur mesačne. Na druhé dieťa v poradí zaplatia rodičia 10 eur, za každé ďalšie 5 eur. V mesačnom poplatku je zahrnutý aj školský klub detí.
Bez väčšieho záujmu
Opýtali sme sa rodičov levočských detí, čo hovoria na vznik súkromnej školy v ďalšom školskom roku v meste. Väčšina z nich počula túto informáciu po prvýkrát.
„Je to pre mňa novinkou. Mám dve deti, ktoré chodia do školy a nepociťujem potrebu, aby ju menili,“ povedala Anna Kollárová.
Rodičia, ktorí si pred ZŠ na Francisciho ulici prišli po vyučovaní pre syna Martina, vravia, že nad zmenou neuvažovali, pretože by z finančného hľadiska neutiahli.
Daniel Rerko je presvedčený, že v dnešnej dobe je bežné rozhodovať za deti, do akej školy budú chodiť. „Uvažujeme s manželkou nad zmenou a nevidíme v tom nič zlé. Aj v susednom meste je cirkevná základná škola a nikto to nerieši.“
Priestor sme dali aj rómskym rodinám. Mamičky pri škole nám dali najavo, že ich táto téma nezaujíma.
Názor
Podozrenie z obchádzania školského zákonaZisťovali sme, čo hovorí na súkromnú školu Amnesty International Slovensko.
Koordinátorka AI Lenka Machlicová uviedla, že vznik súkromnej školy v Levoči treba vnímať v širšom kontexte vytvorenia rómskych tried na Základnej škole Francisciho v roku 2011.
„Jedným z faktorov, ktorý viedol k ich vytvoreniu, bola údajne petícia nerómskych rodičov. Mesto tak zareagovalo na situáciu vznikom súkromnej školy, ktorej výška mesačného poplatku predstavuje limit, ktorý určí, kto bude či nebude navštevovať školu. Riešenie obchádzajúce školský zákon paradoxne podporí udržanie nezákonného stavu.“
Podľa jej slov Amnesty International už v minulosti upozornila na zámer Levoče vytvoriť súkromnú školu.
ešl

Beata
Balogová
