BRATISLAVA. Slovenské súdy pracujú pomalšie a počet nevyriešených sporov stúpa, tvrdí Európska komisia.
Komisia uverejnila druhé vydanie porovnávacieho prehľadu Európskej únie v oblasti justície na podporu kvality, nezávislosti a efektívnosti justičných systémov v únii.
"Porovnávací prehľad si všíma, že Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré majú k dispozícii širokú škálu hodnotiacich mechanizmov. Slovensko aj naďalej zaostáva v oblasti dĺžky trvania súdnych konaní. Čas potrebný na vydanie rozhodnutia na prvom stupni sa predĺžil," hovorí Andrej Králik zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.
Porovnávací prehľad je informačný nástroj, v ktorom sa uvádzajú objektívne, spoľahlivé a porovnateľné údaje o justičných systémoch v členských štátoch.
Kde sú rezervy
Občianske a obchodné spory na prvom stupni trvajú vyše 400 dní.
V rokoch 2010-2012 klesol počet vyriešených sporov o 17 percent a narástol počet prebiehajúcich sporov.
Slovensko má tiež najdlhšie konkurzné konanie spomedzi všetkých krajín Európskej únie, a to štyri roky.
"Rezervy sú v oblasti vzdelávania sudcov v oblasti práva Európskej únie. V tejto oblasti sa v Slovensko kontinuálne vzdeláva cez 20 percent sudcov, kým v takmer tretine štátov je to viac než 50 percent sudcov," dodal.
Vnímanie nezávislosti súdnictva je na Slovensku najhoršie spomedzi všetkých 28 členských krajín, v porovnaní s predchádzajúcim obdobím (2010-2012) došlo podľa eurokomisie k zhoršeniu.
Prioritná oblasť
"Pri hodnotení týchto ukazovateľov je potrebné vziať do úvahy, že správa je založená na dátach za rok 2012," ozrejmil Králik.
Vo vzťahu k Slovensko Komisia identifikovala súdnictvo ako prioritnú oblasť pre podporu zo štrukturálnych fondov v programovacom období 2014-2020.
Peniaze Európskej únie môžu byt podľa Králika efektívne využité napríklad v oblasti vzdelávania sudcov, zlepšenia technického vybavenia súdov či posilnenia elektronizácie súdnictva.