BRATISLAVA. Ornitológovia spozorovali prvú lastovičku na území Slovenska. Je jedným z 30 druhov sťahovavých vtákov, ktoré sa už stihli vrátiť zo svojich zimovísk.
Podľa Jozefa Ridzoňa zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti BirdLife Slovensko to svedčí o tom, že jarná migrácia vtáctva prebieha tento rok rýchlym tempom.
Ľudia ich ohrozujú
Prvú lastovičku spozorovali v pondelok na juhu stredného Slovenska pri obci Holiša.
"V porovnaní s minulým rokom bola tento rok pozorovaná prvá lastovička o štyri dni skôr," vysvetlil Ridzoň.
Lastovičky k nám prilietajú zo svojich zimovísk, ktoré sa nachádzajú v celej Afrike južne od Sahary.
"Patria medzi druhy, ktoré preletujú na svoje zimoviská veľké vzdialenosti, často aj viac ako 10-tisíc kilometrov," informoval odborník.
Doplnil, že lastovičky sú v súčasnosti ohrozované viacerými negatívnymi faktormi zo strany človeka.
"Patrí medzi ne časté zhadzovanie hniezd počas rekonštrukcie domov, znečisťovanie prostredia či ničenie mokradí, ktoré lastovičky využívajú počas migrácie na lov hmyzu a odpočinok. Na úbytku lastovičiek sa podpisuje aj zmena tradičného vidieckeho života spojená so zánikom chovu hospodárskych zvierat," uviedol Ridzoň.
Vracia sa aj bocian biely
Popri lastovičke ornitológovia zaznamenali napríklad už aj prílet bociana bieleho.
Počas nastávajúcich týždňov očakávajú návrat ďalších druhov vtáctva a hromadný prílet bocianov, lastovičiek, kukučiek, belorítok a ďalších migrantov.
Vtáčia migrácia sa končí až začiatkom mája. Do tohto obdobia priletí z Afriky a Indie na naše územie viac ako 100 druhov sťahovavých vtákov, doplnila SOS/BirdLife Slovensko.