BRATISLAVA. Okruh členov vlády, ktorí by za presne stanovených podmienok mohli rozhodnúť o prerušení letu narušiteľského lietadla, sa od júna rozšíri.
Zmenu prináša novela zákona o Ozbrojených silách, ktorú v stredu 81 hlasmi schválili poslanci.
Prioritní sú ministri vnútra, spravodlivosti a dopravy
Rozhodnutie o zostrelení bolo doteraz predovšetkým v kompetencii ministra obrany.
Zastúpiť ho mohol len člen poverený premiérom, pričom to mohol byť len niekto z trojice minister vnútra, minister spravodlivosti alebo minister dopravy.
Parlament v stredu odobril novelu, ktorá okruh týchto možných zástupcov ministra obrany pre vydanie pokynu na prerušenie letu rozširuje na ktoréhokoľvek člena vlády, ktorého by poveril premiér.
Aj podľa zmeny by však prioritnými zástupcami šéfa rezortu obrany pre túto prípadnú úlohu zostali spomínaní traja ministri.
Opatrenia proti narušiteľskému lietadlu by sa začali, ak by sa takýto vzdušný objekt pohyboval v našom vzdušnom priestore v rozpore s leteckým zákonom alebo s medzinárodnou zmluvou.
Okrem toho by nereagoval na pokyny príslušných orgánov riadenia letovej prevádzky na zmenu dráhy letu alebo na pristátie na určenom letisku alebo ohrozoval bezpečnosť a suverenitu.
Opatrenia by sa začali aj vtedy, ak by bolo dôvodné podozrenie, že vzdušný objekt (lietadlo) je objektom činu protiprávneho zasahovania.
Armáda bude môcť zastúpiť vojenskú políciu
Novela zákona zároveň rozširuje aj možnosti použitia Ozbrojených síl. Tie by po novom mohli zabezpečovať aj ochranu majetku štátu v správe ministerstva obrany, ktorú v súčasnosti zabezpečuje vojenská polícia.
Do zákona sa tiež dostala veta, že Ozbrojené sily sa podieľajú na príprave občanov na obranu štátu, na výchove obyvateľstva k vlastenectvu, na rozvíjaní vojenských tradícií a na zabezpečení kultúrnych, vzdelávacích, športových a spoločenských podujatí k tomu organizovaných.