Policajti zisťovali počet samovrážd pre nebankovky. Podľa Daniela Lipšica to súvisí s Andrejom Kiskom.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Polícia v utorok preverovala cez svoje okresné riaditeľstvá, koľko ľudí spáchalo samovraždu pre nebankové spoločnosti a takzvaných šmejdov, ktorí predávajú ľuďom tovary za mimoriadne nevýhodných podmienok.
Predseda Novy Daniel Lipšic, ktorý prišiel s touto informáciou, hovorí, že Smer zneužíva políciu, aby našla materiály použiteľné proti Andrejovi Kiskovi.
„Robert Fico sa neštíti, aby neprehral prezidentské voľby, zneužiť policajný zbor na vyfabrikovanie diskreditačných materiálov na svojho protikandidáta,“ vravel Lipšic.

Chceli to rýchlo
V e-mailoch, z ktorých bývalý minister vnútra čítal, sa píše o samovraždách „za niekoľko rokov dozadu.“ Policajti mali svoje zistenia nahlásiť nadriadeným v ten istý deň, čiže v utorok do 14:30.
„V prípade, že v rámci odboru poriadkovej polície budete evidovať za sledované obdobie prípad samovraždy, kde bude motív konania krach nebankovky, žiadam zaslanie meritórneho rozhodnutia ako aj informáciu, z akého zdroja sme zistili tento motív (svedecká výpoveď, list na rozlúčku a podobne),“ píše sa v jednom z e-mailov.
Minister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru zapojenie polície do kampane proti Kiskovi odmieta.
„Toto použiť ako súčasť súboja v prezidentskej kampani a z toho nás obviniť, to je absurdné a smiešne, na to sa ani nedá reagovať,“ citovala ministra TASR.
„Ak takéto niečo hovorí poslanec, buď netuší, ako funguje polícia, alebo trafená hus zagágala,“ vravel Kaliňák.
Fico v posledných dňoch hovoril, že má dôkazy, ktoré sa týkajú Kiskovho podnikania. Ten bol spolumajiteľom splátkových spoločností Quatro a Triangel. Premiér zatiaľ dôkazy nepredložil a nechcel povedať, kedy to urobí.
Bez splácania
Polícia odpísala, že údaje o samovraždách zbierali na stredajšiu „pravidelnú plánovanú mesačnú poradu“ vedenia kriminálky, na ktorej mala byť prerokovaná „problematika úmrtí vrátane samovrážd“.
Vraj je to preto, že „zvažujú riešiť odbornejším spôsobom udalosti - úmrtia, medzi ktoré patrí aj samovražda“.
Ďalším dôvodom má byť, že chcú zistiť, aký vplyv mala činnosť šmejdov na počet samovrážd v minulých rokoch, v porovnaní s obdobím, keď nadobudla účinnosť nová legislatíva v boji proti šmejdom, prijatá koncom roku 2013.
V mailoch, ktoré čítal Lipšic, sa o šmejdoch nepíše. V ďalšom e-maili, ktorý SME poslalo ministerstvo vnútra, sa píše o šmejdoch a nebankových subjektoch. Ako ich príklady sa uvádzajú BMG Invest, Drukos, BDV Družstvo, či Topinvest.
Polícia tvrdí, že sa zisťovanie určite nemalo týkať splátkových spoločností. „Navyše sme sa zaujímali o roky 2007 až 2014, teda roky, keď už prezidentský kandidát v daných spoločnostiach nefiguroval.“
Kiska odišiel z Quatra a Triangelu v roku 2006, Drukos aj Horizont skrachovali v roku 2002.
Bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak hovorí, že aj v čase, keď bol v polícii, zisťovali príčiny samovrážd. Nepýtali sa však podľa neho konkrétne na nebankovky.


Beata
Balogová
