BRATISLAVA. Nezamestnanosť rodičov negatívne vplýva na výsledky slovenských žiakov výraznejšie ako v iných krajinách. Tento vplyv je jeden z najväčších v rámci OECD.
Inštitút vzdelávacej politiky Ministerstva školstva to konštatuje k medzinárodnému hodnoteniu žiakov PISA 2012.
Spomedzi všetkých testovaných krajín bolo nepriaznivé sociálne zázemie našich žiakov jedným z najvýraznejších faktorov, ktorý ovplyvnil ich výsledky.
Medzinárodné porovnávanie PISA zhodnotili už v decembri 2013, teraz inštitút prichádza so zisteniami, ktoré môžu byť využité pri tvorbe vzdelávacej politiky na Slovensku a smerovaní nášho školstva, informuje hovorca rezortu školstva Michal Kaliňák. Slovenskí žiaci si pohoršili vo všetkých oblastiach.
Po prvý raz od roku 2003, odkedy sa Slovensko do medzinárodného testovania zapája, sú výsledky slovenských žiakov vo všetkých predmetoch výrazne pod priemerom krajín OECD.
Inštitút teraz konštatuje, že naši výsledkovo slabší žiaci dosahujú relatívne horšie výsledky ako slabší žiaci v OECD. Najlepší žiaci v rámci testovania PISA zas dosahujú výsledky takmer na úrovni priemeru najlepších žiakov v OECD.
Dosiahnuté výsledky slovenských žiakov v matematike môžu podľa riaditeľa inštitútu Mateja Šiškoviča súvisieť s ich postojmi k vzdelávaniu, ktoré sa v mnohých prípadoch v porovnaní s rokom 2003 zhoršili.
Ide najmä o výrazne nižšiu vytrvalosť riešiť zložité problémy, nižšiu otvorenosť riešiť úlohy a rovnako je pre nich charakteristická aj nižšia viera vo vlastné schopnosti.
Štúdia PISA sa vo svete uskutočňuje od roku 2000 v trojročných cykloch a poskytuje údaje o vedomostiach a zručnostiach 15-ročných žiakov.
Na poslednom testovaní sa u nás v apríli 2012 zúčastnila reprezentatívna vzorka 15-ročných žiakov, ktorých bolo viac ako 5 700 z 231 škôl. Z celého sveta sa do PISY zapojilo 65 krajín a otestovali viac ako pol milióna žiakov.