Agentúrnu správu sme nahradili článkom denníka SME
BRATISLAVA. Slovensko o týždeň spozná nového prezidenta. Kto ním bude, sa aktívne usiluje ovplyvniť aj súčasná hlava štátu Ivan Gašparovič, ktorý sa v kampani pred piatimi rokmi označil za „akoby člena Smeru“.
Vo štvrtok vydal spolu so svojimi predchodcami stanovisko, že Slovensko potrebuje za prezidenta skúseného politika.
V piatok už v rozhovore pre denník Pravda prestal s náznakmi, že podporuje Roberta Fica a povedal to naplno.
„Nevyjadril som sa menovite, lebo poznajúc médiá, hneď by písali, že prečo sa vyjadrujem pred voľbami o Ficovi. V druhom kole už hovorím jednoznačne,“ vysvetľoval, prečo sa k Ficovi neprihlásil už pred prvým kolom volieb.
Gašparovič zvažuje, že by ešte pred druhým kolom prezidentských volieb vystúpil s príhovorom vo verejnoprávnej RTVS.
Rozmýšľa o vystúpení „s výzvou k občanom, aby rozhodnutie, kto bude prezidentom, bolo jednoznačnejšie a vyjadrené oveľa väčšou časťou občanov“.
Doteraz bol ticho
- Vladimír Mečiar v roku 1991 pre spory vo VPN odmietol vystúpiť v pravidelnej nedeľnej relácii, kde mával príhovor ako premiér. Oznámil to Milan Kňažko, ktorý bol v tom čase jeho priaznivcom. Verejná mienka stála za Mečiarom, robil zo seba obeť intríg ľudíz vedenia VPN, ktorí vraj jeho nahraný prejav chceli cenzurovať.
- Ivan Gašparovič v roku 1998 pred parlamentnými voľbami ako šéf parlamentu za HZDS vyzval, aby ľudia volili srdcom. Symbol srdca používalo HZDS v kampani.
- V roku 1998 sa Vladimír Mečiar rozlúčil po prehre vo voľbách s pravidelnými rozhovormi legendárnym zamávaním, slzou v oku a piesňou Spánombohom idem od vás.
- Premiér Mikuláš Dzurinda v roku 1999 ako premiér nepriamo vyzval v STV ľudí, aby nevolili Mečiara. Televízia za to od licenčnej rady dostala vysokú pokutu.
Naposledy, pred župnými voľbami, sa Gašparovič do RTVS nehlásil. Nevidel ani dôvod na výzvu k ľuďom, aby išli hlasovať, ani ich nevaroval pred voľbou extrémistu Mariana Kotlebu v banskobystrickej župe.
Denník SME sa chcel spýtať, nakedy prezident vystúpenie plánuje a či sa pri ňom zdrží náznakov, že podporuje Fica. Jeho hovorca Marek Trubač v piatok mobil nedvíhal.
„Prezident ani jeho kancelária RTVS žiadnym spôsobom dosiaľ nepožiadala o vystúpenie prezidenta vo verejnoprávnom vysielaní. Preto sa vecne a zásadne vyjadríme, ak takáto situácia nastane,“ povedala hovorkyňa telerozhlasu Dominika Šulková.
Po rokoch chystá aj správu
Gašparovič v piatok na seba upozornil aj ďalším vyhlásením.
„Pripravujeme Správu o stave republiky a ešte pred skončením funkčného obdobia s ňou pán prezident plánuje vystúpiť v pléne (parlamentu),“ povedal TASR Trubač. Presný termín nie je stanovený.
Súčasný prezident naposledy využil svoje ústavné právo a požiadal predsedu parlamentu o vystúpenie pred poslancami vo februári 2009.
Rovnako ako teraz to bolo krátko pred prezidentskými voľbami. Vtedy však kandidoval proti Ivete Radičovej.
Nestranný už nebude
Rastislav Kužel z organizácie Memo 98 vraví, že apolitický prejav prezidenta v televízii byť môže. Gašparovič však jasnou podporou Fica podľa neho prestal byť apolitickým prezidentom a tak si nemyslí, že by mal v RTVS vystúpiť.