BRATISLAVA. Bývalého košického poslanca Františka Olejníka, odsúdeného za korupciu na päť rokov, polícia napriek vydanému zatykaču nezadržala.
Na parlamentnom brannobezpečnostnom výbore o tom informoval nezaradený poslanec Daniel Lipšic.
Podľa neho policajti Olejníka kontrolovali, keď sa vracal z Poľska na Slovensko. Bolo to mesiac po tom, ako naňho vydali zatykač. Informácia sa podľa Lipšica nachádza aj v súdnom spise.
Napriek tomu výbor neschválil návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi spravodlivosti Tomášovi Borecovi. Za vyslovenie nedôvery boli štyria opoziční poslanci, proti hlasovali siedmi poslanci Smeru.
V dovolaní našiel chyby
Borec bude v parlamente odvolávaniu čeliť po druhýkrát v tomto volebnom období.
Opoziční poslanci v piatok podali návrh na vyslovenie nedôvery Borecovi pre dovolanie, ktoré minister spravodlivosti podal v kauze Františka Olejníka.
Lipšic sa domnieva, že Borec bol pri podaní dovolania zavedený, ale nesie za jeho podanie zodpovednosť.
Pri zdôvodnení návrhu argumentoval tým, že dovolanie je takmer identické s návrhom, ktorí podali Olejníkovi právnici.
Dokonca sú podľa neho v dovolaní opísané aj právne chyby, ktoré boli aj v žiadosti. Hlavný dôvod dovolania spočíval podľa Lipšica v tom, že v Olejníkov prospech neboli vykonané všetky dôkazy.
"Keď sme sa na výbore pýtali pána ministra, aký dôkaz nebol vykonaný, nevedel uviesť žiaden," konštatoval exminister vnútra a spravodlivosti.
Verejné zasadnutie, na ktorom sa bude rozhodovať o Borecovom dovolaní, vytýčil Najvyšší súd na 7. apríla.
Borec vidí len nepriame dôkazy
Opoziční poslanci podali 19. marca návrh na vyslovenie nedôvery Borecovi. Predseda Národnej rady je povinný zvolať schôdzu ak o ňu požiadajú poslanci do siedmich dní od podania návrhu.
Olejník si podľa súdu pýtal úplatok za to, že vybaví hlasovanie v košickom mestskom zastupiteľstve o predaji lukratívnej budovy za podhodnotenú cenu.
Prípad je podľa Boreca založený na nepriamych dôkazoch. Skutok bol podľa ministra opísaný veľmi neurčito, chýbali okolnosti, za ktorých malo dôjsť k vypýtaniu úplatku Olejníkom.
Súd oproti obžalobe síce spresnil čas, ale nie miesto a okolnosti jeho spáchania „Tieto okolnosti neboli jednoznačne preukázané,“ povedal Borec.
Borec čelil návrhu na odvolanie aj začiatkom roka 2013 po tom, ako vládny Smer zamietol mimoriadnu schôdzu k stavu v justícii.
Premiér Robert Fico ju vtedy označil za zbytočnú, podľa neho opozícia len politikárčila. Aby opozícia mohla na pôde parlamentu hovoriť o problémoch v súdnictve, navrhla odvolať Boreca.