Dášenka a Melman, hrošica a žirafa, sú už dva mesiace lákadlami bratislavskej zoologickej záhrady. To, že sa vôbec narodili, je výsledkom dômyselnej kalkulácie a prísnej európskej kontroly.
Byť zvieraťom v zoologickej záhrade znamená, že sa vám do súkromia pletú nielen ošetrovateľ, zoológ a inšpektor chovu, ale i európsky koordinátor. O intímnom živote ani nehovoriac.
Párenie a rozmnožovanie je prísne kontrolované, riadi sa dopytom, čiže záujmom ostatných zoologických záhrad o prípadné mláďa, a ich priestorovými možnosťami. Ak je výbeh malý, prírastky nebudú.
Za najdôležitejšie sa však považuje zabránenie kríženiu geneticky príbuzných jedincov. Každý ohrozený druh má svojho koordinátora zodpovedného za celkový stav populácie v zoologických záhradách. Vedie Európske plemenné knihy s podrobnými údajmi o pôvode a genetike všetkých jedincov daného druhu, zostavuje vhodné chovné skupiny a odchovy.
Záhrady sú povinné oznámiť mu nový prírastok a on rozhodne, kam mláďa poputuje po odstavení od matky. Napríklad overí, či sa v záhrade, ktorá má oň záujem, nenachádzajú jeho pokrvní príbuzní.
Žirafy rastú veľmi rýchlo. Malý Melman meral v januári pri narodení 180 centimetrov. Teraz má viac ako dvestoštyridsať. FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Odstrelený Marius
Napriek tomu inbreeding, čiže príbuzenské párenie, najčastejšie medzi otcom a dcérou, nie je až takým ojedinelým javom. Medializovaný prípad mladého žirafieho samca Mariusa z kodanskej zoologickej záhrady je toho dôkazom.
Pochádzal zo zakázaného inbreedingu, jeho genetický materiál nebol vhodný na ďalší chov, a preto ho zamestnanci odstrelili a nechali zožrať levom. Ich čin vyvolal obrovské pobúrenie verejnosti, ale medializácia prípadu sa uberala iným smerom, než bola podstata problému.
To, že dánska zoologická záhrada urobila z odstrelu šou, v jej chápaní edukatívnu aktivitu, prípadne, že mláďa nechala žiť osemnásť mesiacov, aby pritiahlo návštevníkov a až potom pristúpila k odstrelu, nie je také podstatné, ako to, že inbreeding vôbec dopustila.
Nie je však jediná. Longleat Safari Park vo Veľkej Británii v januári počas zimnej odstávky v tichosti odstrelil šesť levov. Dospelého samca Henryho, samicu Louisu a ich štyri mláďatá. Dôvodom bolo ich nekoordinované a neprimerane agresívne správanie. Zvieratá trpeli neurologickými zdravotnými problémami, ktoré boli dôsledkom nevhodného genetického párenia.
Súkromný park už dlhšie bojuje s premnožením levov, ich počet stúpol v dôsledku nekontrolovaných gravidít o štyridsať percent. Podľa kritikov sa za tým skrýva snaha mať čo najviac mláďat, ktoré prilákajú viac návštevníkov.
Biele tigre sú typický príkladom príbuzenského párenia. Všetky jedince nachádzajúce sa v zoologických záhradách po celom svete, sú potomkami niekoľkých párov z Indie.
FOTO - ZOO Bratislava
Pomýlený biely tiger
„K príbuzenskému páreniu dochádza vo voľnej prírode málokedy. Takto narodené mláďatá trpia zníženou imunitou, rôznymi zdravotnými problémami, abnormalitami a deformitami. To ich oslabuje, v prírode dlho neprežijú,“ hovorí Martina Nemčeková, zoologička zo Zoologickej záhrady v Bratislave.
Typickým produktom príbuzenského kríženia sú biele tigre. Ide o melanínovú poruchu, recesívnu mutáciu tigra indického, ktorý sa vo voľnej prírode občas vyskytne. Zväčša prežije krátky život, biela srsť je nápadná, má problém niečo uloviť a sám sa stáva ľahkou korisťou.
Všetky biele tigre nachádzajúce sa v zoologických záhradách po celom svete, sú potomkami niekoľkých párov z centrálnej Indie z bývalého štátu Rewa.
„Dnes na prvý pohľad vidíte, že je tam chybná genetika. Často trpia poruchami tvorby kostí, majú tzv. kaprí chrbát alebo škúlia, čo voláme strabizmus,“ hovorí Nemčeková.
V minulosti sa kríženie medzi príbuznými jedincami v zoologických záhradách neriešilo. Až s rozvojom genetiky sa začala sledovať a určovať príbuznosť.