SME

Študovať: voľba a zodpovednosť

Je celkom pochopiteľné, ba žiada sa povedať ľudské, že spoplatnenie niečoho, na čo boli generácie navyknuté ako na bezplatné, zrejme nevyvolá nadšenie. Úvahy o zavedení príspevku na úhradu nákladov vysokoškolské štúdium (lebo ani zďaleka nejde o reálne ..

Je celkom pochopiteľné, ba žiada sa povedať ľudské, že spoplatnenie niečoho, na čo boli generácie navyknuté ako na bezplatné, zrejme nevyvolá nadšenie. Úvahy o zavedení príspevku na úhradu nákladov vysokoškolské štúdium (lebo ani zďaleka nejde o reálne platenie týchto nákladov) bolo v našich šírkach zrejme jedinou témou, ktorá vo verejnosti, pokiaľ ide o školstvo, plošne zarezonovala.

Napriek komunizmom rozvrátenej hierarchii hodnôt záležalo mnohým mladým ľuďom - a nezriedka ešte viac ich rodičom - na tom, aby vysokoškolské vzdelanie získali. Pretlak na prijímacích pohovoroch bol toho dôkazom a je ním dodnes.

SkryťVypnúť reklamu

V normálnej spoločnosti, ku ktorej smerujeme, je vysokoškolské vzdelanie vstupenkou do triedy s vyšším spoločenským a celkom reálne aj ekonomickým ohodnotením. To, že to tak je i u nás a už teraz aspoň pre časť absolventov vysokých škôl, nik súdny nepoprie.

Argument, že aj drevorubač potrebuje dobrého lekára, manažéra či advokáta, a preto rád zaplatí zo svojich daní jeho štúdium, je v zásade neakceptovateľný. Menovaní budú totiž za svoju prácu zaplatení inak a zrejme vyššie ako drevorubač. Málokto cielene študuje dlhé roky preto, aby sa nakoniec mal horšie ako ten, čo neštudoval, i keď sa mu to môže prihodiť. Študovať však išiel a študijný smer si vybral slobodne ako dospelý a za svoje rozhodnutia plne zodpovedný človek.

Je isté, že ak chce váš syn študovať astrofyziku, bude zrejme chudobnejší ako jeho rovnako úspešný spolužiak-programátor či komerčný právnik. Je tiež možné, že úspešný absolvent egyptológie nenájde uplatnenia a „umiestnenku“ napríklad na vykopávky v Sakkare.

SkryťVypnúť reklamu

Celkovo však možno povedať, že akékoľvek vysokoškolské vzdelanie otvára lepšie perspektívy a znižuje riziko nezamestnanosti viac ako absencia vzdelania. To si dnes uvedomujú rodičia i študenti a len preto môže byť slogan „na vysoké školy bez prijímacích skúšok“ volebným lákadlom. Žeby všetci programovo chceli titul a potom už len slúžiť a trieť biedu ako perspektívu pre svoje dietky, budúcich lekárov, daňových poradcov či trebárs dizajnérov - ako to občas počujem od odporcov zavedenia príspevku?

Ak sme sa rozhodli, že všetky deti majú mať základné a nejaký typ stredného vzdelania, je zrejmé, že sa bude platiť z daní na solidárnom princípe. A keďže nevieme, kto z nás dostane leukémiu, sclerosis multiplex či cukrovku, i tu je istá solidarita namieste.

SkryťVypnúť reklamu

Ak však vieme, že ani o 10-15 rokov nebude na vysokých školách študovať ani 40 percent populačného ročníka, predstava, že sa 60 percent daňových poplatníkov skladá 40 percentám na štúdium ich detí, je z môjho pohľadu nemorálna.

A ak niekto namietne, že napríklad v Nemecku je to tak, tak ho musím upozorniť na nezvratný fakt, že národný produkt na obyvateľa tejto krajiny je asi 4-krát vyšší ako náš. A ak sú koláče, z ktorých sa krája pre školstvo, vedu ale aj sociálne či dôchodkové zabezpečenie, obranu a zdravotníctvo v pomere 4:1, tak rovnaký uhol rezu znamená v prvom prípade slušný kus koláča a v druhom jednohubku. Počítač, mikroskop či materiál používaný vo výučbe stomatológa pritom stojí rovnakú sumu, či ho kupujú pre univerzitu v Mníchove, alebo v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

Môžeme sa ľavičiarsky biť v prsia, že my to „dokážeme“. To, čo sme na poli skvalitnenia (o. i. materiálneho) výučby na vysokých školách dokázali, hovorí inou rečou. Vzdelanie niečo stojí. Ide o to, či vôbec, ako, ale aj kto všetko sa bude podieľať na platení účtov. Zatiaľ sa do toho nikto nehrnul. Ani tí, ktorým neprekážali „bezplatné“ pravdy v Ústave SR. Je čas prestať (seba)klamať.

Autor: PETER OSUSKÝ(Autor je lekárom a vysokoškolským pedagógom)

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 178
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 913
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 787
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 481
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 863
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 561
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 191
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 766
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Max Verstappen vyhral Veľkú cenu Japonska 2025

Max Verstappen dosiahol prvé víťazstvo v sezóne.


a 1 ďalší
Ryan Poehling (Philadelphia) strieľa gól do siete Montrealu, vľavo slovenský útočník Juraj Slafkovský.

Slováci v noci na nedeľu nebodovali.


TASR
Nela Lopušanová v drese BK Selects Girls.

Jej tím postúpil do finále Národneho šampionáttu USA po výhre 4:1.


Carlo Ancelotti

Kouč Realu priznal, že zisk ligového titulu je už málo pravdepodobný.


Reuters
SkryťZatvoriť reklamu