Bratislava 2. novembra (TASR) - Ťažiskom reformy v zdravotníctve bude podľa ministra zdravotníctva SR Rudolfa Zajaca zákon o zdravotnom poistení. Ku krokom, ktoré zaťažujú občana, pristupuje ako k prvým preto, lebo spraviť novelu liečebného poriadku je technicky najjednoduchšie.
Druhým dôvodom týchto krokov je podľa neho fakt, že pacienti systém chtiac alebo nechtiac zneužívajú. Pacient "má tiež svoj podiel zodpovednosti a viny na tom, že systém zlyháva," povedal minister v dnešnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy. Podotkol, že kvôli ohláseným platbám za recept sa spustilo množstvo kriku, za ktorý je však vďačný, lebo svedčí o tom, že ľuďom začína na tejto oblasti záležať. Pacienti sú podľa neho najlepšími kontrolórmi procesu a platba za recept by mohla prispieť k tomu, aby odmietali zbytočne predpisované lieky. "Mimochodom - pivo stojí dvadsať korún, borovička stojí dvadsať korún," poznamenal Zajac.
Podpredseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre zdravotníctvo Miroslav Chovanec upozornil, že technicky najjednoduchšie riešenie ešte neznamená najlepšie. "Nepokladám za únosné, aby pacienti takýmto spôsobom participovali na finančných príspevkoch," vyhlásil. Pripravované platby za hotelové služby v nemocnici môžu podľa neho spôsobiť, že pacienti v snahe ušetriť budú odmietať hospitalizáciu, čo môže zhoršiť ich zdravotný stav. S potrebou rýchlych reforiem v zdravotníctve však Chovanec súhlasí. "Vítame razantné kroky pána ministra a iba s poľutovaním môžeme konštatovať, že doteraz neprišli," povedal poslanec.
Aj poslanec za HZDS a exminister zdravotníctva Viliam Soboňa má výhrady voči krokom, ktoré zvyšujú spoluúčasť pacienta. Namiesto toho, aby minister prešiel k objasňovaniu finančných tokov v zdravotníctve, snaží sa týmto spôsobom vložiť do systému nové prostriedky, hoci nie veľké, povedal Soboňa. Prvý ministrov krok nepovažuje za zásadný v reforme zdravotníctva - tými musia byť zmena poisťovacieho systému, zmena odmeňovania a zavedenie dôsledných kontrolných mechanizmov.
Poslankyňa za KDH a predsedníčka zdravotníckeho výboru parlamentu Anna Záborská považuje dvadsaťkorunový poplatok za recept za "určitý výchovný mechanizmus", prikláňala by sa však ku stanoveniu hranice príjmu pacienta, pod ktorou by platil za recept menej, prípadne by neplatil. Reformu v zdravotníctve očakáva podľa Záborskej celá spoločnosť a poslankyňa dúfa, že vládna koalícia bude stáť za novým ministrom aj vtedy, keď prijaté opatrenia začnú mať negatívny dopad na občanov.