Bratislava 2. novembra (TASR) - S budovaním povodňového varovného a predpovedného systému (POVAPSYS) sa začne od budúceho roka. Vláda vyčlenila na projekt okolo 250 miliónov korún.
Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) však počítal s tým, že práce spustí ešte v roku 2001. Predošlá vláda totiž prijala uznesenie, že z privatizačných zdrojov vyčlení na začatie štvorročného projektu 140 miliónov Sk. Pri dodržaní časového harmonogramu sa počítalo s tým, že systém sa spustí v roku 2005.
Deficit zapríčinený chýbajúcimi finančnými zdrojmi bude ťažké odstrániť. Riaditeľ SHMÚ Štefan Škulec však v rozhovore pre TASR uviedol, že urobia všetko preto, aby práce boli na prelome rokov 2005-2006 ukončené. Podľa jeho slov pridelených 250 miliónov Sk im v prvom roku pomôže pracovať na projekte omnoho intenzívnejšie. Spomenul nákup telekomunikačného počítača a systému, prvého radaru, ktorý bude inštalovaný na Kojšovskej holi, technológií pre vyhodnocovanie centrum, či budovanie povrchových hydrologických a zrážkomerných sietí.
Do budovateľskej fázy projektu bude treba investovať celkove asi 500 miliónov korún. To znamená, že vláda bude musieť aj v ďalších rokoch nájsť prostriedky na POVAPSYS. Zdroje naň sa však hľadajú aj v zahraničí, konkrétne v rámci kohéznych fondov Európskej únie. SHMÚ sa v prvej polovici budúceho roku dozvie, či dostane od únie požadované financie na trojročný projekt, ktorý bude akýmsi "subprojektom" POVAPSYS-u, uviedol Škulec.
Jeho rozpočet je 11 miliónov eúr, z čoho štvrtinu by hradila vláda SR. V prípade, že tieto peniaze na Slovensko prídu, na vláde by zostalo oveľa menšie finančné bremeno. Vo viere, že im prostriedky schvália, riaditeľa SHMÚ posilňuje v súčasnosti prevládajúca pozitívna politická vôľa riešiť problematiku čoraz častejšie hroziacich povodní. Poznamenal, že kým únia zamýšľala investovať prostriedky do odstraňovania následkov záplav, momentálne zvažuje aj podporu preventívnych opatrení.
POVAPSYS je jedným z nich. Cieľom tohto projektu je podstatne zlepšiť kvalitu informácii potrebných pre včasnú a účinnú ochranu pred povodňami na Slovensku. Poskytovať bude aktuálne hydrologické a meteorologické informácie, varovania a predpovede možného výskytu povodní a záplav na území SR. Budovanie systému je súčasťou prijatého Programu protipovodňovej ochrany v SR do roku 2010 s rozpočtom takmer jedna miliarda korún.