Na chatu už správca vypísal súťaž, v Slatinke sa boja, že aj oni môžu o domy prísť.
SLATINKA, VYSOKÉ TATRY. Keď dostal chatár a horský nosič Peter Petras Rainerovu chatu pred 17 rokmi do prenájmu, bola to ruina. Najstaršiu chatu vo Vysokých Tatrách vybudoval znovu.
Na pleciach vynášal materiál a otvoril ju pre verejnosť.
Zmluvu má však len do konca roka, potom Štátne lesy TANAP-u vyhlásia verejnú súťaž na prenájom. Je pravdepodobné, že Petras o chatu príde.
Aj do obce Slatinka, kde štát desaťročia plánuje postaviť priehradu, dorazili zákony týkajúce sa hospodárneho nakladania zo štátnym majetkom, hovorí Martina Paulíková zo Združenia Slatinka.
Štátna Vodohospodárska výstavba, ktorá spravuje vykúpené domy a pozemky, vypísala ponukové konanie na takmer tristo štvorcových metrov uvoľnených pozemkov.
Doterajší nájomníci, ktorých štát kedysi vyvlastnil, nemajú istotu, že budú môcť v domoch zostať. Zmluvy im tiež končia koncom roka. Boja sa, že súťaž o voľný pozemok je len začiatkom.
Chatárovi na Rainerke splnili Tatry všetky snyČítajte
Vzali a nevrátili
„O prenájom nehnuteľností v Slatinke bol veľký záujem," hovorí Diana Migaľová zo štátneho podniku.
Vodohospodárska výstavba sa domnieva, že takto postupuje najpriehľadnejšie, najefektívnejšie a najhospodárnejšie - tak, ako jej prikazuje zákon o štátnom podniku.
Výnimky pre vek obyvateľov či iné dôvody, by sa mohli podľa nej považovať za diskriminačné.
Inzercia v dvoch celoštátnych periodikách a v jednom regionálnom týždenníku, plus listy všetkým obyvateľom Slatinky štátny podnik mohli odhadom stáť 200 až 250 eur.
Ľudia v Slatinke si starorodičovské domy a záhrady prenajímajú roky. Niektorí do nich investovali aj tisíce eur. Napríklad Ľudovít Buzalka, ktorý si prenajíma dom po starých rodičoch, platil doteraz štyri centy ročne za meter štvorcový.