Bratislava 2. novembra (TASR) - Väčšina zo 117 na Slovensku registrovaných politických strán a hnutí je pre verejnosť veľkou neznámou.
Veď asi len málokto počul napríklad o Hnutí ľudí s najnižšou životnou úrovňou, Strane Prírodného zákona, Strane proti korupcii - za poriadok, prácu a peniaze pre všetkých slušných ľudí, Hnutí Sattech či Trende tretieho tisícročia. Napriek tomu, že sa to zdá neuveriteľné, takéto politické subjekty sa na Slovensku podľa registra nachádzajú. Číslo 117 je na tak malú krajinu vysoké a dokonca ani kompetentní nevedia, či všetky strany a hnutia evidované na Ministerstve vnútra SR skutočne ešte existujú.
"Mohlo by to byť, pretože strany a hnutia nemajú povinnosť predkladať nám správu o svojej činnosti. Lenže na Slovensku nie je iba veľa strán, ale tiež občianskych združení a nadácií," konštatovala Oľga Plišňáková zo sekcie verejnej správy MV SR. Ako ale dodala, politické subjekty majú zo zákona povinnosť každoročne najneskôr do 31. marca predložiť Národnej rade SR výročnú finančnú správu za predchádzajúci kalendárny rok. Avšak ani nesplnenie tejto podmienky nie je dôvodom na ich zrušenie.
Najstarším zaregistrovaným subjektom je Demokratická strana, ktorú MV SR eviduje od 23.januára 1990. Za ňou nasledujú Sociálnodemokratická strana Slovenska, Strana integrácie Rómov na Slovensku a Liberálnodemokratická strana na Slovensku. V roku 1990 vznikli aj KDH či SNS. Najmladším subjektom je Maďarská federalistická strana, ktorá bola zaregistrovaná 14. augusta 2002.