BRATISLAVA. Mimoriadny parlamentný výbor pre sociálne veci, na ktorom mali poslanci diskutovať o situácii v rómskych osadách, nebol uznášaniaschopný.
Na utorkové rokovanie totiž neprišiel ani jeden z poslancov Smeru a chýbalo aj niekoľko poslancov opozície, ktorí sa vopred ospravedlnili.
"Vládna väčšina ignoruje veľmi vážny problém. Nechcú sa zúčastňovať na debate a riešení problémov," vyhlásil podpredseda výboru Ľudovít Kaník (SDKÚ), ktorý spolu s ďalšími štyrmi poslancami o zvolanie mimoriadneho rokovania požiadal.
Podnetom pre jeho zvolanie boli podľa Kaníka násilné činy maloletých voči starým ľudom, ale aj nedávny konflikt v obci Huncovce.

Práca a vzdelanie
Podľa člena výboru a poslanca Jozefa Mihála (SaS) je so súčasným stavom nespokojná ako majoritná, tak aj minoritná časť obyvateľstva. "Je to o pracovných príležitostiach, o vzdelaní a výchove," povedal.
Podobný názor vyjadril aj splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Pollák (OĽaNO), podľa ktorého je nevhodné vnímať problematiku len cez sociálny systém.
Mihál vyhlásil, že by na ďalšie rokovanie mali prísť aj minister práce Ján Richter a minister vnútra Robert Kaliňák (obaja Smer). "Mali by poskytnúť jasné stanovisko, ako to vnímajú," povedal exminister práce Mihál.
Na rokovanie mimoriadneho výboru prišiel aj nezaradený poslanec Alojz Hlina, ktorý sa sťažoval na nezáujem vládnej väčšiny.
"My sme zvolali mimoriadny výbor pre obranu, dvakrát minister Kaliňák neprišiel. Odignoroval tému, ktorá je dôležitá," skonštatoval Hlina, podľa ktorého mu minister Kaliňák povedal, že je to problém pre ministra práce Richtera.
Nikoho nevidel
"Prišiel som sa preto pozrieť na sociálny výbor, ale nevidím tu nikoho, kto v tejto krajine rozhoduje," uzavrel Hlina.
Kaník chcel na stretnutí výboru hovoriť aj o jeho návrhoch legislatívnych zmien, o ktorých by sa malo rokovať na aktuálnej schôdzi parlamentu.
Jeho "malá rómska reforma" by novelizovala päť zákonov. Kaník avizoval, že požiada o zvolanie ďalšieho rokovania mimoriadneho výboru pre sociálne veci.