BRATISLAVA. Sudcovia by mali pracovať podľa prísnejších pravidiel. Prináša ich novela zákona o sudcoch a prísediacich, ktorú poslanci Národnej rady posunuli do druhého čítania.
Právnu normu predložili poslanci Smeru a súvisí s ústavnými zmenami, na ktorých sa dohodol Smer s KDH, a ktoré do druhého čítania už tiež prešli.
Za novelou je štvorica zo Smeru
Novela poslancov Borisa Suska, Anny Vittekovej, Otta Brixiho a Antona Martvoňa rieši okrem iného spôsob obsadzovania postov v Súdnej rade, postavenie šéfa Súdnej rady v súvislosti s oddelením tejto funkcie od funkcie predsedu Najvyššieho súdu.
Právna norma sa venuje aj disciplinárnej zodpovednosti, boju so súdnymi prieťahmi či kontrole práceneschopnosti.
Novela by mala tiež zvýšiť počet podpredsedov súdov na väčších súdoch, predĺžiť funkčné obdobie predsedov súdov z troch na päť rokov či umožniť najmenej piatim členom Súdnej rady dať návrh na odvolanie šéfa Súdnej rady.
Predseda Súdnej rady by mal mať možnosť zúčastňovať sa na rokovaní parlamentu i vystúpiť v pléne.
Novinkou majú byť aj príplatky za výkon funkcie člena a predsedu disciplinárneho senátu. Majú zlepšiť systém vyvodzovania disciplinárnej zodpovednosti sudcov.
Sprísniť sa majú aj podmienky vzniku nároku na tzv. ďalší plat sudcu, ktorý sa bežne označuje ako 13. a 14. plat. Podmienkou má byť viac práce.
"Jednak sa zvyšuje kvóta pracovného času, ktorý musí sudca reálne odpracovať v rozhodnom polroku, zo 75 na 95 dní a súčasne sa zavádza negatívna podmienka spočívajúca vo vylúčení nároku na ďalší plat v prípade, ak dôjde k prerozdeleniu agendy pridelenej sudcovi, o ktorého ide," vysvetľujú navrhovatelia.
Odmietli Žitňanskú, Most aj Lipšica
Vládny Smer v stredu naopak nepodporil opozičné justičné novely, hoci ich opoziční poslanci predložili do parlamentu skôr, ako dal do Národnej rady novelu ústavy o justícii vládny Smer a KDH.
Smer odmietol ústavnú novelu na oddelenie funkcií predsedu súdnej rady a šéfa najvyššieho súdu, ktorú ešte v januári, teda mesiac pred ústavným návrhom Smeru a KDH, predložila do parlamentu nezaradená poslankyňa Lucia Žitňanská.
Žitňanská túto zmenu presadzovala aj v minulosti ako ministerka spravodlivosti, vtedy opozičný Smer s ňou nesúhlasil. Členmi súdnej rady podľa Žitňanskej návrhu nemajú byť predsedovia a podpredsedovia súdov.
Vládna strana zablokovala aj ústavný návrh na zrušenie trestnoprávnej imunity sudcov poslancov za Most-Híd Gábora Gála a Andreja Hrnčiara.
Rovnako Smer nezahlasoval za novelu zákona o sudcoch a prísediacich, v ktorej nezaradený poslanec Daniel Lipšic navrhoval, aby bezpečnostné previerky podstupovali noví adepti uchádzajúci sa o sudcovský talár.
Lipšic podobný zákon o bezpečnostných previerkach predkladal už v roku 2007, aj vtedy ho v Národnej rade nepodporil ani jeden poslanec Smeru.