Pod jeho rozhodnutie pôsobiť v tejto reholi sa podpísala dlhoročná, stresujúca práca v médiách, ktorá mladého muža pred dvoma rokmi takmer pripravila o život. "Dal do tej práce všetko. Mal peniaze a teda nič hmotné mu nechýbalo. No nebol šťastný. Bolo to pre Karola ťažké obdobie, a preto už nechce mať s médiami, ktoré človeka podľa neho nevnímajú ako ľudskú bytosť, ale ako nástroj na podnikanie, nič spoločné," opísal Lovašov osud človek, ktorý sa s ním v súčasnosti pravidelne stretáva.
Karol Lovaš popri pomoci chudobným a chorým študuje v teologickom seminári. Spoločne s lazaristami, tak sa volajú členovia spoločnosti Vincenta de Paul, navštevuje bezdomovcov, ľudí v nemocnici, deti v domovoch. Organizuje tiež rôzne podujatia na ich podporu. "Aj ja som sa s ním zoznámil v nemocnici. Bolo to len nedávno, v období keď som mal za sebou už dva pokusy o samovraždu. Keďže i ja pracujem v médiách, Karola som samozrejme z počutia poznal. Aj keď som jeho prácu obdivoval, na druhej strane som ním ako človekom opovrhoval," vyznáva sa zo svojich pocitov Lovašov kamarát. Ako dodal, keď ho prvýkrát uvidel pri nemocničnej posteli, pod tlakom udalostí mu to hneď aj povedal. "Karol sa len usmial a povedal, že ho to vôbec neprekvapuje. No teraz sa konečne našiel a vyzerá šťastný," uzavrel.
Bývalý redaktor bol známy najmä svojím tvrdým vystupovaním proti Vladimírovi Mečiarovi. Jeho novinárske aktivity pripravili o miesto niekoľko Mečiarových hovorcov. Možno práve kvôli tvrdej kritike vtedajšej vlády, niekto v máji 1998 vylepil po Bratislave letáky s jeho fotografiou (bol na nich aj ďalší redaktor Slavomír Klikušovský) a s textom, ktorý obidvoch redaktorov obviňoval z pedofílie a homosexuality.