Jana Žitňanská chcela uzákoniť prísľub ministra financií, že každá žiadosť o peniaze na asistenta bude splnená.
BRATISLAVA. Ministerstvo školstva naďalej nebude povinne prideľovať peniaze na asistentov učiteľov na základe žiadosti zriaďovateľa verejnej školy.
Poslanci nepodporili návrh novely zákona o financovaní škôl od Jany Žitňanskej (nezaradený), ktorá chcela odstrániť určitú svojvôľu rezortu pri prideľovaní týchto finančných prostriedkov a vniesť do tejto oblasti právnu istotu a nárokovateľnosť.
Pripomenula, že počas rozpravy k návrhu o štátnom rozpočte na rok 2014 v reakcii na jej pozmeňujúce návrhy navyšujúce rozpočet ministerstva školstva na asistentov učiteľa, dal minister financií Peter Kažimír (Smer) verejný prísľub, že každé dieťa, na ktoré zriaďovateľ školy požiada ministerstvo školstva o finančné prostriedky na asistenta učiteľa, ich dostane.
"Navrhujeme preto tento verejný prísľub premietnuť aj do príslušného zákona, aby prostriedky na financovanie asistenta učiteľa boli nárokovateľné," vysvetľuje Žitňanská.
Žitňanská píše, že jej návrh nemá žiadne nároky na rozpočet verejnej správy. Odvoláva sa na Kažimírove vyjadrenia, že na tento účel sa prevedú prostriedky zo Všeobecnej pokladničnej správy.
Ministerstvo však s nulovým dosahom na rozpočet nesúhlasilo, keďže novela počíta s povinnosťou prideľovať peniaze, ktoré nie sú zohľadnené v normatíve školy.
Žitňanskú preto vyzvalo, aby doplnila finančné dôsledky na štátny rozpočet.