Negramotní ľudia môžu mať pri voľbách poradcu. Otázka je, či sa to nezneužíva, tvrdí poslankyňa Nicholsonová.
Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
JAROVNICE. Obec Jarovnice (okres Sabinov), v ktorej sa nachádza najväčšia slovenská rómska osada, je počas volieb pod drobnohľadom médií, policajtov i politikov.
V dvoch okrskových komisiách, sídliacich v jednej miestnosti na obecnom úrade, sú aj v druhom kole prezidentských volieb poslanci Národnej rady za SaS Lucia Nicholsonová a Martin Poliačik.
Poslankyňu sme zastihli vo chvíli, keď sa vracala z policajného výsluchu po tom, čo podala trestné oznámenie pre podozrenia z kupovania hlasov, predovšetkým z rómskych osád.
„Dúfam, že sa konečne začne táto vec, ktorá je verejným tajomstvom, vyšetrovať,“ povedala Nicholsonová.
Zdôraznila, že je povinnosťou každého, kto sa dozvie o podozrení z páchania nelegálnej činnosti, informovať orgány činné v trestnom konaní.
((a))
Mala vlastnú skúsenosť
„Čerpala som z rôznych zdrojov, predovšetkým z vlastnej skúsenosti. V rámci eurokampane sme boli v Gelnici, kde prišli za mnou traja mladí muži a jeden mi doslova ponúkol, že mi nakúpi hlasy pre eurovoľby za tri eurá. Samozrejme som odmietla, ale zároveň som sa ich spýtala, či sú v sobotu nachystaní ísť voliť. Oni, že jasné - povedali im koho voliť a jeden povedal, že za päť eur, druhý za sedem eur,“ konkretizovala Nicholsonová informácie, ktoré zistila na vlastnej koži.
Aj v Prešove prišli k jej stánku Rómovia, ktorí očakávali nejakú motiváciu.
Večer našla preposlaný anonymný email o kupovaní hlasov v Prešovskom kraji. Mali byť pripravené autobusy na zvážanie Rómov.
Po týchto informáciách podala trestné oznámenie.
„Dnes mi prišiel ďalší e-mail, rozsiahly, od človeka, ktorému nemám prečo nedôverovať, keďže je to jeden z ľudí spolupracujúcich s Rómami v rámci veľkej organizácie. Poslal mi konkrétne osady, ktoré mali byť kúpené, aj s konkrétnymi menami. Teda dnes som trestné oznámenie rozšírila,“ doplnila.
Medzi tými osadami mali byť napríklad Kecerovce, Rankovce, košický Lunik IX či obce v okolí Rožňavy.
Lucia Nicholsonová poukázala na nedostatky pri vykonaní volieb negramotnými.
Fyzicky oddeľovala „dvojičky“
V samotnej volebnej miestnosti v Jarovniciach bola dopoludnia situácia pokojná.
„Každý vie, že tu sedíme. Dávame si pozor na vláčikové spôsoby a tak, zatiaľ sme žiadnu nevideli. Čo ma však fascinuje, prichádzajú negramotní, ako keby s kontrolórmi, ktorí im ukazujú, úplne vulgárnym spôsobom, kde majú dať krížik. Fyzicky som oddeľovala ľudí od seba a myslím že tu je niečo pokazené v tejto krajine,“ opísala situáciu členka okrskovej komisie Nicholsonová.
Síce chápe, že zákon umožňuje voliť aj človeku, čo nevie čítať, ale „je absurdné, že príde s kontrolórom, ktorý mu ukazuje palcom, kam má načmárať krížik“.
Pochopila by, keby mu pred miestnosťou prečítal mená a volič sa potom slobodne rozhodol, ale takéto spôsoby ju zarážajú.
„Mne to pripadá, že tu na jedného negramotného pripadá jeden gramotný a takto vo dvojici spolu chodia voliť.“
Martin Poliačik v komisii.
Poliačik: Účasť je nízka, vedia, že sme tu
Skúsenosť s tým má aj člen susednej okrskovej komisie, poslanec Martin Poliačik. Minimálne dvakrát musel upozorniť voličov, aby nechodili po dvoch za zástenu.
„Zákon nám síce hovorí, že voličovi, ktorý nie je schopný vyplniť hlasovací lístok, čo zrejme zahrňuje aj to, že to nevie, môže pomôcť s vyplnením lístka iná osoba, nečlen komisie. Len problém je, že takýto druhý občan by mu mal dať iba možnosť, že mám tu také meno a také meno a ty si vyber a ja tam dám krížik. Ale to, čo sa nám tu deje, je to, že aj mimo plenty len vybehne jeden z hlasovacím lístkom a druhý mu ukáže, že toto daj. Nie je to skrátka vyjadrením vôle toho konkrétneho voliča,“ uviedol.
Účasť v jeho okrsku je zatiaľ nízka, dopoludnia odvolilo len jeden a pol percenta. Očakáva návaly voličov z osady po zotmení?
„Záleží na tom, či to niekto zorganizoval, alebo nie. Myslím, že v Jarovniciach sa už rozchýrilo, že na to dávame pozor. Verím, že i na iných miestach na Slovensku, kde sme mali tipy, že by sa mohli kupovať hlasy, bude vďaka monitoringu polície tých kúpených hlasov menej,“ vyjadril sa Poliačik.
Motivácia: Amnestia a práca
V troch volebných okrskoch v Jarovniciach od rána chodia voliť aj Rómovia. Uviedli, že ich nikto na voľby nenahováral a rozhodli sa sami.
Podľa vyjadrení pre agentúru TASR voliť prišli preto, že by chceli najmä amnestiu pre svojich rodinných príslušníkov a prácu.
Voľby v Jarovniciach. Foto k článku: Michal Frank

Beata
Balogová
