SÚTOR. Odpoveď na otázku, aká je nezamestnanosť v obciach na juhu stredného Slovenska, kde prevažujú Rómovia, je tak isto jednoduchá, ako keď sa opýtate, či im nejaké voľby niekedy pomohli.
Miestni nepočítajú nezamestnanosť v percentách, ale osobne poznajú ľudí, ktorí pracujú. Prezidenta volia preto, lebo sú voľby, nie preto, že veria v pomoc niektorého z kandidátov.
Člen volebnej komisie v Sútore nahlas uvažuje a naťahuje hlásky.
„Pracuje starosta, jeho manželka a možno ešte niekto, ale neviem to isto... Nech je prezidentom ktokoľvek, neverím, že nám pomôže,“ povedal počas prezidentských volieb.
Kisku nepoznali, volili Fica
Aj napriek všeobecnej skepse a malej nádeji Rómov na juhu, že sa po ktorýchkoľvek voľbách niečo zmení, niektoré obce dosiahli v prvom kole takmer stopercentnú účasť. Pre vysvetlenie sme zašli do Sútora, neďaleko Rimavskej Soboty.
V obci žije 520 ľudí, približne polovica z nich môže hlasovať. K urnám chodí pravidelne priemerne 80 až 90 percent voličov. V prvom kole prezidentských volieb mali rekordnú, takmer 95-percentnú účasť. Jozef Šimko, primátor Rimavskej Soboty dostal skoro všetky hlasy. V druhom volila asi polovica a takmer 90 percent dostal Fico.
V Sútore sa popoludní občas objavil nejaký volič. Väčšinou hlasovali za Fica, Kiska bol pre nich neznáma osoba.
„Fica poznám, ale Kisku nie. Mojich kandidátov Šimka a Kňažka už nemám, asi dám hlas premiérovi. O Kiskovi neviem nič. Aj tá scientológia a nebankovky...,“ krúti nespokojne hlavou Sútorčan, ktorý niekoľko mesiacov v roku pracuje v Rakúsku. Doma len čaká, kým ho zavolajú.
Chlapi chvíľu diskutujú pred volebnou miestnosťou a nakoniec sa zhodnú na niekoľkých veciach. Volíme koho poznáme, Kiska má dosť peňazí, nemusí byť ešte aj prezidentom, aj tak nám nikto nepomôže a najlepšie bolo za komunistov.
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Šimkov vplyv
„V Sútore som býval takmer dvadsať rokov. Ľudia ma tam rešpektujú... Len raz som sa nestaral do volieb a vyhrala SDKÚ. Dosť ma to nahnevalo,“ zdôvodnil úspech Šimko a nepriamo naznačil, prečo chodia voliť v Sútore takmer všetci.
„Býval v tamtom dome oproti s červenými závesmi,“ ukazuje člen volebnej komisie na dom za cestou.
„Pravdaže ho poznáme. Chodí sem často. Doviedol sem aj prezidenta Gašparoviča. Tuto stáli,“ ukazuje hrdo do priestoru pred udržiavanou miestnou základnou školou, kde má momentálne štáb volebná komisia.
O Šimkovom vplyve vo viacerých obciach, najmä v Sútore, svedčia aj výsledky predchádzajúcich prezidentských a parlamentných volieb.
Keď pomáhal Ivanovi Gašparovičovi v kampani proti Vladimírovi Mečiarovi v roku 2004, Gašparovič získal v obci takmer 85 percent. O päť rokov neskôr, v súboji s Ivetou Radičovou, už získal vyše 95 percent hlasov pri deväťdesiatpercentnej účasti.
Zoltána Pósu, zapisovateľa volebnej komisie v obvode Rimavská Sobota, neprekvapila účasť Sútorčanov v prezidentských voľbách. Hovorí, že vysoká účasť bola v obci aj počas predchádzajúcich prezidentských volieb. Nemali dôvod, ani podnet situáciu preverovať.
„Na podporu pána Šimka sú schopní ísť voliť aj všetci,“ dodal.
Jedinou výnimkou boli spomínané predčasné parlamentné voľby 2012, keď v obci získala vyše 90 percent SDKÚ.

Beata
Balogová
