Všetky informácie, ktoré ste po prezidentských voľbách chceli vedieť. V článku nájdete:
- najzaujímavejšie čísla volieb
- ako volili slovenské regióny
- ako stratil Fico oproti Smeru
- aká bola volebná účasť
- kam prešli voliči neúspešných
851 069
hlasov navyše oproti prvému kolu získal Andrej Kiska v druhom kole. Súčet hlasov ostatných hlavných kandidátov Radoslava Procházku, Milana Kňažka, Gyulu Bárdosa a Pavla Hrušovského v prvom kole bol 808 282.
361 922
hlasov pribudlo v druhom kole Robertovi Ficovi.
413 224
hlasov je rozdiel medzi Ficom a Kiskom. S väčším rozdielom v minulosti prehral len Vladimír Mečiar v roku 1999 s Rudolfom Schusterom, ktorý ho porazil o 433-tisíc hlasov. 2,18 milióna voličov neprišlo v druhom kole voliť. V prvom kole to bolo takmer 2,5 milióna voličov.
240 439
hlasov stratil Robert Fico oproti volebnému zisku Smeru v parlamentných voľbách v roku 2012.
72 278
hlasov. O toľko prevýšil Andrej Kiska zisk prezidenta Ivana Gašparoviča z roku 2009. Má o 318-tisíc hlasov viac ako Iveta Radičová.
94 967
hlasov zaostal porazený Robert Fico za ziskom Ivety Radičovej v roku 2009.
1,7 milióna
hlasov získal v roku 1999 Rudolf Schuster, čo je najviac, koľko doteraz získal prezidentský kandidát. Andrej Kiska je v tejto historickej tabuľke teraz druhý. Predbehol o takmer 15-tisíc hlasovaj druhého z roku 1999 Vladimíra Mečiara.
182
dedín zväčša na južnom Slovensku jasne získal Andrej Kiska s viac ako 90 percentami hlasov. Najviac mal v obci Vrbová nad Váhom - 98,93 percenta. 6 dedín takto jasne presvedčil Robert Fico a mal tam viac ako 90 percent hlasov. Najviac, 93,75 percenta, získal v obci Ondavka v okrese Bardejov.
1540
miest a dedín vyhral Robert Fico. Andrej Kiska vyhral iba v 1374. V dvanástich dedinách si hlasy podelili 50:50.
Ako skončili voľby v jednotlivých obciach?
Prezidenta volili bašty ako z učebnice
Najrozdielnejšie sa v prezidentských voľbách správali voliči z okresov Medzilaborce a Dunajská Streda.
Regionálne rozloženie podpory pre finalistov prezidentských volieb sa medzi prvým a druhým kolom takmer nezmenilo. Opäť sa potvrdili overené vzorce, na ktoré už dávno upozornil sociológ SAV Vladimír Krivý.
Robertovi Ficovi sa najlepšie darilo na hornej Nitre, strednom Považí a Kysuciach, ktoré v minulosti výrazne oslovili líder HZDS Vladimír Mečiar, Ján Slota z SNS a ešte skôr predseda HSĽS Andrej Hlinka.
Ďalšou tradičnou baštou Smeru zostáva aj po sobote severovýchod Slovenska, kde dlhodobo víťazia ľavicové strany a nadpriemerné výsledky tam začiatkom tisícročia dosahovala KSS.
Najväčší podiel hlasov získal Fico v okrese Medzilaborce, kde KSS ešte aj v roku 2006 získala viac ako 10 percent. Fica si tam teraz vybralo 71,26 percenta voličov.
Prekvapenie sa nekonalo ani pri ziskoch Andreja Kisku. „Vystúpili najmä veľké, liberálnejšie orientované mestá so svojimi zázemiami,“ hovorí volebný geograf Tibor Madleňák. Kiska zvíťazil vo všetkých ôsmich krajských mestách, v Bratislave a Košiciach drvivo.