BRATISLAVA. Slováci, ktorí skončili vysokú školu v zahraničí, budú naďalej za uznávanie svojich diplomov na účely výkonu určitých povolaní platiť 99,50 eura.
Poslanci v utorok odmietli zníženie tejto sumy na 33 eur, ako to v novele zákona o správnych poplatkoch navrhoval člen hnutia Nova Jozef Kollár (nezaradený).
"Štát by nemal takýmto spôsobom zarábať na vzdelaných ľuďoch, ktorí sa rozhodli po štúdiu vrátiť na Slovensko, pracovať tu a založiť si rodiny," tvrdil.
Kollár navrhoval aj zníženie poplatku za vydanie potvrdenia ministerstva zdravotníctva pre lekárov a sestričky, ktorí ukončili medicínske vysokoškolské vzdelanie na Slovensku pred rokom 2004 a rozhodli sa ísť pracovať do členských krajín, a to zo súčasných 250 na 33 eur.
Kollár chcel svojou novelou umožniť ľahší pohyb pracovnej sily v rámci Únie v určitých druhoch povolaní, pri ktorých je na Slovensku potrebné uznanie diplomu získaného v zahraničí.
Poslanec pripomínal, že základy Únie boli postavené na voľnom pohybe ľudí, kapitálu, tovaru a služieb.
"Boli to tiež jedny z najviac prezentovaných výhod pri vstupe Slovenskej republiky do tohto spoločenstva štátov. Je preto v záujme nielen Slovenska, ale aj jeho obyvateľov, aby bol tento pohyb a následky z neho vyplývajúce čo najbezproblémovejší a aby sa tak umožnilo čo najlepšie uplatnenie našich obyvateľov v Európe, ale aj doma," dodal.