Štát plánuje modernizáciu, exminister obrany Martin Fedor navrhuje ukončiť spoluprácu s Ruskom.
BRATISLAVA. Slovensko v oblasti stíhacieho letectva premeškalo príležitosť koordinovať svoj postup so susednou Českou republikou, ktorá nedávno rozhodla o predĺžení prenájmu stíhačiek JAS-39 Gripen.
Na utorkovom brífingu v Bratislave to vyhlásil exminister obrany Martin Fedor (SDKÚ).
"Keby sme postupovali spoločne, mohlo by to byť efektívnejšie a prospešnejšie pre oba štáty," zdôraznil Fedor.
Záväzky by padli na ďalšiu vládu
Prevádzka nadzvukových Mig-29 sa podľa neho stáva finančne neúnosná.
"Už v súčasnosti sa nachádzame za hranicou určenej úrovne bezpečnosti aj s rizikom vzniku leteckých havárií," uviedol.
Slovensko by sa podľa neho malo v oblasti ozbrojených síl odstrihnúť od Ruska.
Ministerstvo obrany v súčasnosti pripravuje koncepciu rozvoja vzdušných síl, ktorá bude okrem iného hovoriť o modernizácii stíhacieho letectva.
"Podľa informácií, ktoré mám, ministerstvo obrany, vláda začínajú pripravovať plán taký typický pre túto vládu. Obstarať a zazmluvniť, ale splácanie sa má odsúvať až za horizont 2016, teda po ďalších parlamentných voľbách, a teda záväzky na platby majú ísť na novú vládu," povedal Fedor na margo plánovaných modernizačných projektov.
Podľa neho pôjde o modernizáciu na dlh.
Vidí zbytočný luxus dvoch letiek
Fedor chce tiež naliehať, aby sa zlúčili letky ministerstva vnútra a ministerstva obrany.
"Slovensko si nemôže dovoliť taký rezortizmus, akého sme teraz svedkami. Potrebujeme jednu letku, ktorá dokáže obhospodáriť potreby tohto štátu," zdôraznil.
Ako pripomenul, na základe strategického dokumentu Biela kniha je predpoklad, že nákladovosť modernizačných projektov bude stáť od troch miliárd eur vyššie, čiže pôjde o zdroje, ktoré presahujú možnosti rezortu obrany.
"Rozpočtové zdroje ministerstva obrany jednoducho na modernizáciu len sektora letectva postačovať nebudú," zdôraznil. Preto chce o modernizácii výzbroje armády hovoriť aj na pôde parlamentu.
Ako uviedla v reakcii hovorkyňa ministerstva obrany Martina Balleková, k návrhu koncepcie letectva sa konali odborné konzultácie o navrhovaných riešeniach. Tie boli prezentované expertom v oblasti vojenského letectva, ako aj politikom, ktorí v minulosti pôsobili v rezorte obrany a venujú sa danej problematike.
"Po vyhodnotení ich pripomienok sa budeme snažiť o to, aby koncepcia letectva odzrkadľovala politický aj odborný konsenzus," zdôraznila Balleková.
Hovorkyňa rezortu obrany dodala, že koncepcia je navrhnutá tak, aby zohľadňovala ekonomické možnosti rezortu.
"Po schválení koncepcie budú vyhlásené medzinárodné tendre v prípade, že bude možnosť spoločného verejného obstarávania," dodala Balleková.
Niektoré stroje sú na hranici životnosti
Slovenská armáda v súčasnosti disponuje napríklad dopravným lietadlom Antonov An-26 ešte sovietskej výroby. Stroju však postupne končí životnosť niektorých komponentov.
Minulý rok ministerstvo investovalo do obmeny malých dopravných lietadiel L-410. Armáda má v súčasnosti sedem lietadiel tohto typu.
Ozbrojené sily majú taktiež vo výzbroji nadzvukové Mig-29 a lietadlá L-39 Albatros.
Koncepcia by mala obsahovať aj plán na výmenu radarov, ktorým sa postupne končí životnosť, či na výmenu vrtuľníkov.