BRATISLAVA – V slovenskej politike získavajú čoraz väčší vplyv poradcovia politikov. Po nástupe novej vlády si každý minister zostavuje skupinu najbližších spolupracovníkov. Väčšina už má svoj tím kompletný.
Niektorí poradcovia ministrom len radia, zháňajú informácie a podklady na vyjadrenia. V ekonomických rezortoch však dostali kľúčovú úlohu: pripraviť reformy.
„Poradcovia zohrávajú dôležitú rolu najmä vtedy, keď je minister politickým nominantom,“ povedal pre SME sociológ Michal Vašečka. „Taký minister sa nemôže vo všetkom úplne vyznať.“
To sa týka najmä rezortov financií, sociálnych vecí či zdravotníctva, kde si ministri často vybrali renomovaných ekonómov, aby im reformy vypracovali. Ministrovi potom ostáva len urobiť politické rozhodnutia a vysvetliť ho verejnosti.
Ministri súčasného kabinetu si často ponechali poradcov z predchádzajúcej vlády. V tíme premiéra Dzurindu ostali napríklad Miroslav Wlachovský a Alan Sitár. Premiérov bývalý poradca pre ľudské práva Miroslav Kusý už dostal ponuku od vicepremiéra Csákyho. Ľudovít Kaník prebral celý poradný tím od bývalého podpredsedu pre ekonomiku Ivana Mikloša.
Minister vnútra Vladimír Palko si zase k sebe pritiahol ľudí z KDH – Borisa Ažaltoviča, šéfa mladých kresťanských demokratov a bývalého hovorcu KDH Vladimíra Pčolinského.
Pre ministra vnútra sú zároveň dôležití ľudia, čo poznajú pozadie jednotlivých zložiek ministerstva. „Nemusia sa dramaticky vyznať v tom, ako robiť reformu, sú to skôr kvalitní informátori,“ povedal Vašečka.
Niektorí poradcovia však vyvolávajú otázky. Napríklad zahraničnopolitický poradca Pavla Ruska Ján Bajánek. Podľa našich informácií pracoval v minulosti pre ŠtB. V rokoch 1987 – 1989 pôsobil na americkom veľvyslanectve v Prahe.
Fenomén poradcov sa na Slovensku vytváral postupne. „Reformy sú čoraz komplikovanejšie a ministri už nie sú takí márnomyseľní a neboja sa obklopiť odborníkmi. Kedysi akoby mali pocit, že to znižuje ich odbornosť,“ povedal Vašečka. Tým sa podľa neho približujeme k štýlu západnej politiky.
Asi najviac zodpovednosti majú poradcovia ministra sociálnych vecí Kaníka. Dôchodkovú reformu kompletne pripravujú nezávislí ekonómovia. Väčšinou sú to mladí ľudia, ktorí študovali na zahraničných univerzitách. Najmladší Martin Thomay má len 22 rokov.
„Je tu úplne nová generácia. Práve týmito voľbami masívne začína nastupovať,“ povedal Vašečka. „Začal sa trend, ktorý bol za predchádzajúcej vlády viditeľný len u vicepremiéra Mikloša. Uvidíme, koľkých z týchto mladých ľudia vymenia.“
Trend mladých poradcov kritizoval pred časom predseda Smeru Robert Fico. „Problém je, že im chýbajú skúsenosti,“ hovorí podpredseda Ficovej strany Boris Zala. „V tom veku sa postupuje väčšinou podľa učebnicových modelov, ktoré nemusia súvisieť s reálnou situáciou v krajine. Väčšinou sú to ľudia nadšení modelmi, ktoré sa dajú naštudovať a potom realizácia pokrivkáva.“
Vo západnej politike sú dobrí poradcovia základom úspechu politika. „Politik potrebuje špičkových poradcov pre jednotlivé segmenty spoločnosti. Jeho úlohou je dať dohromady názory všetkých poradcov a z piatich názorov urobiť jeden,“ hovorí Péter Hunčík. Hunčík bol jedným z prvých profesionálnych poradcov po roku 1989. Pracoval pre prezidenta Václava Havla.
Postavenie poradcov sa odvtedy zmenilo. „Teraz pracujú oveľa profesionálnejšie. Majú presne vymedzenú úlohu a štruktúru, často majú svoj vlastný tím. Keď som bol na Hrade, naša práca mala veľa amatérskych prvkov,“ hovorí Hunčík. „Neexistovala žiadna štruktúra, reagovali sme zo situácie na situáciu. Na Hrade sme chodili v džínsoch, niekedy sme tak oblečení aj prijímali zahraničné návštevy.“
Viac v rubrike PORADCOVIA
Beata
Balogová
